تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

آیا همه ما به یک روش یاد می گیریم یا هر فردی سبک یادگیری خاص به خود را دارد؟ آیا این سبک‌ها بر میزان یادگیری مان در شرایط خاص اثر می‌گذارند؟ روش تدریس استاد به چه میزان در یادگیری ما می‌تواند موثر واقع شود؟ و آیا اتخاذ یک سبک آموزشی مطابق با ویژگی‌های فردی می‌تواند مفید باشد؟...

این مقاله که به سبک‌های یادگیری فردی اختصاص دارد، ما را برای یافتن پاسخ راهنمایی می‌نماید.

حتماً تا به حال توجه کرده‌اید که، اطرافیان مثل خانواده و یا دوستان شما در علاقه‌ها، توانایی‌ها و بیان مطالب، مثل هم نیستند. بعضی‌ها نقاشی خوبی دارند، برخی دیگر توانایی گفتاری خوب، بعضی‌ها استعداد فوق‌العاده‌ای در کارهای فنی دارند و برخی در نوشتن قوی هستند، و خود شما هم حتماً در زمینه‌ای بهتر از دیگران هستید.

بله این واقعیت دارد که همه‌ی ما با یک سبک و سیاق یاد نمی‌گیریم. همان‌طور که همه‌ی افراد در صفات مختلف با هم تفاوت دارند، در یادگیری هم مثل هم نیستند. یادگیری هر فردی به مولفه‌های بسیاری چون هسته شخصیتی، استراتژی ذهنی و نظام ترجیحی مرتبط است. به زعم کارشناسان، شناخت سبک‌های یادگیری مطابق با نظام ترجیحی فرد، یکی از مهمترین علل پیشرفت و موفقیت در یادگیری می‌باشد.

منظور از سبک‌ یادگیری مطابق با نظام ترجیحی فرد این است که، هر فردی در فرایند یادگیری تمایل دارد از یکی از حواس پنج‌گانه خود استفاده بیشتری را ببرد.

به عنوان مثال بعضی افراد در حین آموزش زمانی که اطلاعات در قالب زبان نوشتاری یا دیگر قالب‌های دیداری مانند تصاویر یا نمودارها ارائه می‌شود درک مطلوبی از موضوع پیدا می‌کنند. یعنی استاد یا مربی زمانی که موضوعی را تشریح می‌کند، برای تفهیم بهتر موضوع ضمن استفاده از وایت‌برد از دیگر ابزارهای آموزشی مانند پاورپینت هم استفاده کند دانش‌پذیر یادگیری بهتری را تجربه خواهد کرد. و یا برخی دیگر بهترین زمان یادگیری‌شان موقعی است که اطلاعات در قالب زبان گفتاری بیان می‌شود. یعنی استاد با استفاده از تکنیک‌های سخنوری و سخنرانی می‌تواند مطلب را به خوبی در ذهن دانش‌پذیر بگنجاند. و همینطور بعضی دیگر هم هستند که باید حتما به شکل عملی با موضوع درگیر شوند تا یادگیری اتفاق بیافتد. مانند زمانی که در کارگاه یا آزمایشگاه، خود فرد به شکل عملی نتیجه یک آزمایش را تجربه می‌کند. کارشناسان این افراد را به سه دسته 1- یادگیری با سبک دیداری، 2- یادگیری با سبک شنیداری و 3- یادگیری با سبک حسی-حرکتی تقسیم بندی کرده‌اند.

شناخت سبک‌های یادگیری

پیدا کردن سبک یادگیری کار چندان مشکلی نیست. در واقع هیچ کس بهتر از خود فرد نمی‌تواند سبک یادگیری خود را پیدا کند‌. هر یک از گروه دیداری‌ها، شنیداری‌ها و حسی حرکتی‌ها ویژگی‌هایی را دارند که با شناسایی آن می‌توانید سبک یادگیری خود را پیدا کنید. زمانی یادگیری بهتر در ما شکل می‌گیرد که آموزش ما، با سبک یادگیرمان تطابق داشته باشد. در نظر داشته باشید ما همیشه در یادگیری و درک پیرامون خود، تلفیقی از این سه سبک را به کار می‌بریم و یکی از این سبک‌ها در ما غالب است و مهم‌تر آنکه سبک‌های یادگیری نسبت به هم مزیت یا ارجحیتی ندارند و فقط یک ویژگی در ما می‌باشند. ما با هر سبکی که باشیم می‌توانیم با تمرین و ممارست سبک دیگر را در خود تقویت کنیم.

Ø      ویژگی افراد با سبک یادگیری دیداری

اطلاعات دیداری در بخش پس سری، که در عقب مغز قرار دارد ، پردازش و ذخیره می شوند. یادگیرندگان دیداری آنهایی هستند که به یک الگوی ذهنی نیاز دارند تا بتوانند آن را ببینند. در حدود  60 تا 65 درصد یادگیرندگان، یادگیرندگان دیداری هستند.

دیداری‌ها افرادی هستند که بیشتر به کیفیت‌های دیداری توجه دارند و تصاویر برایشان بیشتر جلب نظر می‌کند. از آن چه دیده‌اند بیشتر صحبت می‌کنند، هیجانی‌ترند، سریع‌ترصحبت می‌کنند، از حرکات دست بسیار استفاده می‌کنند و می‌کوشند سخنان خود را با حرکات به تصویر بکشند، سریع راه می‌روند، چون در تلاش هستند سرعت کلامشان با سرعت تصاویر متحرک ذهنی‌شان برابر کنند، معمولاً برای بیان اندیشه‌های خود شتاب دارند، برخی کلمات را حذف می‌کنند و آن چه را می‌گویند طوری می‌گویند که مخاطب تصویر آن را در ذهن خود ببیند.

این گروه مادامی که تصویر کلی و روشن از موضوع درسی در ذهن نداشته باشند نمی‌توانند درس را درک کنند از جزئیات نامرتبط بیزارند. به محض حضور درکلاس معلمی که ترجیح می‌دهد بدون ارایه تصویر کلی به سراغ جزئیات برود نا آرام می‌شوند، عاشق نمودار دیاگرام و تصاویر و اطلاعات مستند و نوشتاری‌اند. دفاترشان پراست از نقاشی و کاریکاتور؛ بخش‌های مختلف درسی را به شکل گرافیکی و تصویری به هم مرتبط می‌سازند. کیفشان پراست از خودکار و ماژیک‌های چند رنگ برای نشانه‌گذاری و خط کشیدن زیر مطالب مهم. با چشم سوم خود می‌توانند اطلاعات حافظه خود را ببینند و از طریق این دیدن، آموخته‌ها را به خاطر بیاورند. آرام صحبت کردن استاد در کلاس حوصله‌شان را سر می‌برد می‌خواهند سریع به اخر ماجرا برسند. اگر در كلاسی غایب بودید جزوه و یادداشت‌های همکلاسی دیداری خود را بگیرید. دقیقاً می‌توان تصویر کلی و کلاس درس و رخدادهای حاشیه‌ای را در یک نظر در دفتر وی ببینید.

افراد با سبک دیداری معمولاً در صحبت کردن، جمله‌هایی شبه به این جمله‌ها را بیشتر به کار می‌برند: ببین، نگاه کن، من هیچ وقت چهره‌ها یادم نمی‌رود، ببینید چه طور کار می‌کنند، دوست دارم جور دیگری ببینم و...

به طور خلاصه دیداری‌ها:

-        با مشاهده و ترکیب تصاویر اطلاعات را به خاطر می‌سپارند.

-        از تصویر، نقشه و علایم گرافیکی برای برقراری ارتباط و سازماندهی اطلاعات استفاده می‌کنند.

-        معمولا برای به خاطرسپاری مطلبی چشمان خود را برای تجسم ذهنی آن را می‌بندد.

-        در تجسم اشیاء و طرح‌ها  در ذهن خود توانا هستند.

-        تمایل به یادداشت‌برداری مفصل با جزئیات فراوان دارند.

-        جلوه‌های تصویری و کتاب‌های مصوّر، آنها را جذب می‌کند.

-        برای برجسته‌سازی نکات کلیدی از ماژیک‌هایی با رنگ‌های درخشان استفاده می‌کنند.

-        در کلاس دوست دارند در ردیف‌های جلو بنشینند و از نزدیک شاهد همه چیز باشند.

با توجه به ویژگی‌هایی که عنوان شد به نظر می‌رسد توانسته باشید سبک یادگیری خود را شناسایی کنید، اکنون با بکار بستن توصیه‌های زیر یادگیری خود را تقویت کنید.

اگر سبک یادگیری شما بیشتر دیداری باشد، استفاده از این روشها در یادگیری به شما کمک میکند:

-        از تصاویر، عکس ها، رنگ ها و هر چیزی که مطالب را دیدنی‌تر می کند بیشتر استفاده کنید.

-        تا می‌توانید مفاهیم و معانی درس‌ها را به صورت تصویر نشان دهید و به جای کلمه‌ها از تصویر استفاده کنید.

-        در نوشتن و خواندن از مداد و خودکار رنگی استفاده کنید. نکته‌های مهم را با علامت‌های رنگی مشخص کنید.

-        ارتباط بین مفاهیم اصلی و فرعی درس و پیوند بین بخش‌های مختلف درس را به صورت نمودار نشان دهید.

-        داستان‌های تصویری روش خوبی برای حفظ کردن مطالب است.می‌توانید در پست بعد سبک یادگیری شنیداری را دنبال کنیدبرای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir

برچسب ها: شناخت سبک‌های یادگیری بخش اول دیداری‌ها، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ جمعه 1 شهریور 1392 ] [ 11:34 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
دانلود تندخوانی نرم افزار آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز تقویت حافظه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! تمرینات حافظه تاتات مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری دانلود تندخوانی تست آنلاین نیمکره های مغز دانلود نرم افزار تندخوانی دانلود EYE Q بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری تندخوانی وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری تدریس خصوصی تندخوانی کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه فراموشی به عنوان یک اختلال تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q دانلود نرم افزار EYE Q نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات مطالعه صحیح محمدپور تست علمی نیمکره های مغزی تست نیمكره چپ یا راست مغز!! تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز ویژگی های نیمکره های مغز شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز کلاس‌های آموزشی تندخوانی آزمون انلاین نیمکره های مغز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب مطالعه محمدپور نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه فراموشی چیست؟ تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه دانلود نرم‎افزار تندخوانی علل فراموشی و درمان آن نرم افزار تمرکز تاتات روش های مطالعه روش های نظام مطالعه برتر عوارض و آفت مطالعه محمدپور مطالعه صحیح تمرین تمرکز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت