تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

برنامه‌ریزی چیست؟ برنامه‌ریزی در واقع شیوه و دستورکاری است که، برای پیاده‌سازی اهداف خود به کار می‌بریم. ضرورت این مسئله زمانی بیشتر احساس می‌شود که بخواهیم در روند اجرای کار دچار سردرگمی نشده و با توجه به اقتضاعات خود بتوانیم بیشترین  بهره را ببریم.

ارتباط تنگاتنگ هدف و برنامه‌ریزی بر هیچ کس پوشیده نیست و هر زمانی که صحبت از هدف و هدف‌گذاری می‌شود، برنامه‌ریزی بر اجرای آن اهداف اولین مسئله‌ای است که ذهن نسبت به آن حساس می‌شود.

غالبا تمام انسان‌ها اهداف کوچک و بزرگی در سر می‌پرورانند و بسیاری از آنها ابزار و شرایط متناسب با هدفشان را تعیین کرده‌اند و برای رسیدن به نتیجه تلاششان را کرده‌اند، اما از میان این افراد تعداد اندکی می‌توانند به هدف والا و نهایی خود برسند که این موضوع ارتباط مستقیم با نحوه برنامه‌ریزی و اجرای آن برای رسیدن به هدف دارد. بنابراین نیازمند این خواهیم بود که تمام فعالیت‌های خود را توسط یک برنامه منظم سازمان‌دهی کنیم.


مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

ویژگی‌های برنامه‌ریزی

         برنامه‌ریزی، استفاده هوشمندانه از وقت، توانایی و امکاناتی است که داریم، بنابراین کسی که برای رسیدن به اهدافش برنامه‌ریزی می‌کند از به هدر رفتن اوقات، استعدادها و امکانات خود جلوگیری می‌کند.

         برنامه‌ریزی، باعث دقت و نظم در انجام کارهای روزانه می‌شود و کارها بصورت منظم و هماهنگ در می‌آید.

         به کمک برنامه‌ریزی مطلوب، به خاطر پیشامدهای غیر منتظره اضطراب کمتری خواهیم داشت. به علاوه فرصت کافی برای کارهای اختیاری، سرگرمی و سایر فعالیت‌های اجتماعی در اختیار داریم.

         برنامه‌ریزی در افزایش میزان درک و یادگیری بسیار موثر است و علاوه بر این ما را از سرگردانی و نگرانی نجات می‌دهد. زیرا در بسیاری از موارد برای مطالعه کنار میز می‌نشینیم و یا با خود می‌اندیشیم که چه کتابی بخوانیم و یا چه مقدار از کتاب را و یا چه مدت زمان مطالعه کنیم، از این رو مدتی را صرف فکر کردن در مورد این موضوع کرده و پس از مدتی سرگردانی شروع به مطالعه می‌کنیم. اما با داشتن یک برنامه صحیح می‌دانیم چه کتابی را مطالعه کرده و تا چه مدت زمانی باید آن را بخوانیم، همین مساله به ظاهر کوچک، تاثیر زیادی در یادگیری دارد.

         برنامه‌ریزی در واقع استفاده بجا از بازتاب شرطی است. (بازتاب یک پاسخ ناآموخته به طبقه خاصی از محرک‌هاست، بازتاب‌ها معمولا رفتارهای ذاتی‌اند که خارج از انتخاب و اراده هستند. مانند تنگ یا گشاد شدن مردمک چشم بر اثر زیاد و کم شدن نور، بازتاب شرطی به رابطه ساده بین محرک و پاسخ گفته می‌شود که موجب یادگیری می‌شود.) است که یک موضوع روان‌شناسی موثر در یادگیری است. بهره‌برداری از مساله بازتاب شرطی، روشی موثر در بالا بردن میزان  دقت، کارایی و توانایی مغز است. با توجه به این نکته با کمترین کوشش می‌توانیم بیشترین مطالب را بیاموزیم. زیرا محققان دریافته‌اند، چنان‌که کاری در یک زمان و مکان انجام دهیم و مدتی آن را تکرار کنیم، مغز ما پس از گذشت مدتی خود را آماده همان کار می‌کند. به عنوان مثال: اگر ما در یک زمان تعیین شده‌ای به مطالعه مباحث تاریخی بپردازیم و مدتی این برنامه را ادامه دهیم، کم‌کم مغز ما در آن زمان معین، آمادگی خاصی برای آموختن تاریخ  پیدا می‌کند. ما با استفاده از این روش می‌توانیم هر درسی را براحتی بیاموزیم.

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir

اصول و نکات مهم در برنامه‌ریزی

         برنامه مطالعاتی خود را با دیدی واقع بینانه طرح‌ریزی کنید؛ یعنی با توجه به نیازهای شخصی برنامه‌تان را تهیه کنید و مقدار زیادی کار برای یک مدت محدود نگذارید. ساعاتی از روز را برای مطالعه در نظر بگیرید و ساعاتی را برای کارهای اجتماعی، تفریح و استراحت همچنین ساعاتی را برای کارهای موظف تعیین کنید. تعیین اوقاتی برای کارهای اجتماعی می‌تواند اطمینان بخش باشد، زیرا  هنگامی که مطالعه می‌کنید می‌دانید اوقات شادی نیز در پی دارید و در نتیجه با علاقه و تمرکز حواس مطالعه خواهید کرد.

         برنامه باید انعطاف پذیر باشد؛ یعنی اگر برای شما اتفاقات غیر مترقبه‌ای پیش آمد و شما را از انجام برنامه طرح‌ریزی شده بازداشت در چنین مواردی بتوانید وقت تلف شده را جبران کرده و جریان برنامه را ادامه دهید، بنابراین باید اوقاتی رابه عنوان وقت آزاد پیش بینی کنید تا بتوانید عقب ماندگی‌ها را جبران کنید.

         اوقات خود را به درستی تقسیم کنید؛ گاهی برنامه‌هایی که تنظیم می‌شوند قابل اجرا نمی‌باشند، زیرا اغلب بر نامه‌ها بر مبنای استعداد و توانایی و امکانات واقعی نیستند و فرد با بلند پروازی آن‌ها را طراحی می‌کند و از ساعات اولیه روز بدون هیچ‌گونه تجربه‌ای شروع می‌کند و عین قیف از بیشترین ساعت شروع و به کمترین ساعت می‌رسد و کم‌کم تمام می‌شود. حتما باید بدانید ما نمی‌توانیم برنامه مطالعه و زندگی خود را فقط براساس آرزوها، تمایلات و نظرات دیگران تنظیم کنیم و نکته مهم دیگر اینکه، برنامه هر کس با فرد دیگر تفاوت دارد و نباید برنامه ها را برای همه یکسان طراحی کرد.

         در صورت امکان مطالب مشابه را با هم نخوانید؛ سعی کنید موضوع مطالعه را متنوع قرار دهید زیرا چنان‌که موضوع‌ها یکنواخت باشد باعث خستگی و دلزدگی می‌شود ولی اگر موضوع مختلف باشد تمرکز بهتری خواهی داشت.

         در پایان هر هفته خودتان را ارزیابی کنید؛ یعنی میانگین مطالعه خود را به‌دست آورید و همیشه در برنامه‌ریزی خودتان را با خودتان ارزیابی کنید. این موضوع که بیشتر در دانش‌آموزان به چشم می‌خورد و غالبا خود را با دیگران مقایسه می‌کنند؛ که توصیه می‌شود هیچ موقع کاری نداشته باشید که دیگران چگونه، چه مقدار ، چطور و کجا درس می‌خوانند و نگران شوید که فلانی چقدر می‌خواند. مثلا بارها شنیده‌ام که بعضی از دانش‌آموزان می‌گویند من قبول نمی‌شوم زیرا من 8 ساعت درس می‌خوانم و دوستم 14 ساعت می‌خواند در صورتی که ممکن است 8 ساعت خیلی بهتر و عمیق‌تر از 14ساعت باشد. پس اصلا کاری به دیگران نداشته باشید. شما خودتان هستید و باید با خودتان مقایسه شوید، اگر یک روز نیم ساعت بیشتر مطالعه داشتید رشد خوبی کرده‌اید.

         در صورتی که قسمتی از برنامه شما نیاز به تعویض دارد، حتما آن را با دقت عوض کنید تا برنامه برای شما عملی شود.

         اگر یک روز مطالعه نداشتید حتما سعی کنید خودتان را ملزم کنید در همان هفته در ساعت‌های خاص جبران کنید.

تذکرات مفید

         مهم‌تر از طرح برنامه، جدیت شما در اجرای آن است؛ باید با شدت و قدرت هر چه تمام‌تر به آنچه تصمیم گرفته و برنامه‌ریزی کرده‌اید عمل کنید و با اشتیاق و علاقه در برابر مزاحمت‌ها، کشمکش‌ها و احساسات زودگذر مقاومت کرده و از هر لحظه بخوبی بهره‌برداری کنید و برای بدست آوردن این عادت بکوشید.

         تهیه برنامه مناسب در وهله اول، بدون خطا و اشتباه نخواهد بود و از همین رو به تمرین و آزمایش نیاز دارد، اگر اولین برنامه شما عملی نبود آن را در حدود امکان تغییر دهید و با توجه به توانایی‌های خودتان دوباره تهیه کنید، زیرا یک برنامه خوب می‌تواند همچون افسونی از فشارهای روحی و نگرانی‌ها بکاهد. به یاد داشته باشید که از اساتید، دبیران،دوستان خوب و والدین برای برنامه‌ریزی کمک بخواهید.

         جمعه روز استراحت، نظافت و دید و بازدید و انجام کارهای ضروری است. استراحت کافی در این روز، خستگی یک هفته تلاش و کار سخت را از شما دور می‌کند و مغز را برای یادگیری بهتر آماده می‌کند، در این روز درس‌ها و تکالیف لازم خود را هنگام صبح انجام دهید.

         آنچه شما را در اجرای برنامه پیروز می‌کند، ایمان به هدف‌هایی است که می‌خواهید به آن‌ها دست یابید. اگر در اجرای برنامه، سست و ضعیف شدید، مروری مجدد و عمیق به اهداف خود داشته باشید و این نکته را فراموش نکنید: هر اندازه ایمان به هدف و میل به پیشرفت در شما باشد به همان میزان از برنامه خود سود خواهید برد.

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.irبرچسب ها: برنامه‌ریزی چیست؟، برنامه‌ریزی برای مطالعه، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ سه شنبه 5 شهریور 1392 ] [ 09:46 ب.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز عوارض و آفت مطالعه تمرین تمرکز تست علمی نیمکره های مغزی تندخوانی کلاس‌های آموزشی تندخوانی تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه دانلود تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! روش های مطالعه آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات تست نیمكره چپ یا راست مغز!! آزمون انلاین نیمکره های مغز مطالعه صحیح محمدپور تست آنلاین نیمکره های مغز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه علاقه مند کردن بچه ها به کتاب دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری ویژگی های نیمکره های مغز تقویت حافظه تدریس خصوصی تندخوانی دانلود تندخوانی نرم افزار نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز فراموشی چیست؟ دانلود نرم‎افزار تندخوانی تمرینات حافظه تاتات نرم افزار تمرکز تاتات تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه علل فراموشی و درمان آن دانلود نرم افزار تندخوانی روش های نظام مطالعه برتر تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه فراموشی به عنوان یک اختلال برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری دانلود EYE Q دانلود نرم افزار EYE Q مطالعه محمدپور تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی محمدپور مطالعه صحیح
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت