تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

توجه به تندخوانی و گسترش آن از اوایل قرن بیستم شروع می‌شود. زیرا، تولید انبوه مواد اطلاعاتی به میزان غیر قابل کنترل رسیده و مطالعه کنندگان قادر نبودند با سرعت معمول از عهده آنها برآیند. و برای حل این مهم باید به توانایی‌هایی بیش از حد معمول دست می‌یافتند.

مهارت تندخوانی می‌توانست یکی از روش‌هایی باشد که بخشی از این کاستی را پوشش دهد. ابداء این مهارت و شکل گرفتن دوره‌های مقدماتی آن به سال‌ها پیش، به زمان جنگ جهانی اول باز می‌گردد.

طی جنگ جهانی اول، متخصصان نیروی هوایی دریافتند که برخی از خلبانان هنگام پرواز نمی‌توانند هواپیمای دور دست را مشاهده کنند این امر در موقعیت‌های حساس ضعف مهمی قلمداد می‌شود.

تاریخچه تندخوانی

این ضرورت ابتدا در نیروی هوایی ایالات متحده احساس گردید و به‌دلیل اهمیت این امر، روانشناسان و متخصصان تربیت كاركنان نیروی هوایی، به بررسی موضوع و یافتن راه‌حل این مشکل پرداختند.

آن‌ها وسیله‌‌ای به نام تاکیس توسکوپ اختراع کردند که در فواصل کوتاه زمانی تصاویری را روی صفحه خود نشان می‌داد. در ابتدا تصاویر کاملا بزرگ و با سرعت کم نمایش داده می‌شدند، اما رفته رفته اندازه تصاویر کوچکتر و مدت زمان نمایش آنها کمتر شد. آنها در کمال ناباوری دریافتند که میانگین افراد پس از آموزش می‌توانند تصاویری را که تنها یک پانصدم ثانیه نمایش داده می‌شوند تشخیص دهند.

بدین ترتیب اگر چشم‌ها می‌توانند در این سرعت باور نکردنی مشاهده کنند و مغز آن را پردازش کند، می‌توان فعالیت‌هایی دیگری از این قبیل را با سرعت و دقتی چشمگیر انجام داد. بخشی از دستاورد این تجربه در زمینه مهارت‌های مطالعه و تندخوانی مورد استفاده قرار گرفت. در این شیوه، ابتدا كلمه‌ای در اندازه بزرگ به‌مدت پنج ثانیه بر روی صفحه نشان داده می‌شد، سپس به‌تدریج اندازه آن تغییر می‌كرد و از درجه وضوح آن نیز كاسته می‌شد و در پی آن، به جای یك كلمه، چهار كلمه به‌طور همزمان بر روی صفحه نمایش به مدت یک پانصدم ثانیه ظاهر می‌گردید که مغز و چشم‌ها را قادر به درک و دیدن این عبارات می‌کرد. با استمرار این تمرین، توانایی شناسایی و ثبت كلمه‌ها در حافظه فرد افزایش می‌یافت. زیرا، به‌دلیل قابلیت مشاهده دامنه وسیع‌تر، بر اثر این تمرین فرد می‌تواند به جای مطالعه یك واژه یا سطر، سطرهای بیشتری را به‌طور همزمان مطالعه و درك كند. با به‌كارگیری این شیوه، شخص مطالعه کننده می‌تواند بین 1000 تا 4000 كلمه را در یك دقیقه بخواند و درك كند.

دانش تندخوانی، در حال حاضر، در بیشتر جوامع پیشرفته مورد توجه است و بیشترین تلاش، برای دانش‌آموزان مقاطع مختلف صورت می‌گیرد و بسیاری از روش‌ها و فنون آن در سال‌های كودكی به كودكان و نوجوانان آموزش داده می‌شود.

امروزه، سرعت تندخوانی در محافل جهانی بیش از 8000 كلمه در دقیقه برآورد می‌شود  اما، بر اساس آمارهای موجود و تحقیقات انجام شده، در اغلب مردم حد طبیعی توانایی خواندن همراه با درك حدود 100 تا 400 كلمه در دقیقه است.

آموزش رسمی این مهارت در ایران از سال 1353 در رشته كتابداری دانشگاه تهران با پیش‌بینی دو واحد از دروس اصلی با عنوان "روش‌های خواندن" در دوره كارشناسی آغاز شد  تدریس این درس در این رشته با عنوان "شیوه‌های مطالعه"، امّا با تغییراتی در محتوا، و به‌عنوان یكی از دروس اختیاری هنوز هم ادامه دارد .

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: تاریخچه تندخوانی، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات، نرم افزار تمرکز تاتات، تمرینات حافظه تاتات، تمرینات تندخوانی تاتات، تندخوانی تاتات، تکنیک های تقویت حافظه تاتات، تکنیک های تقویت تمرکز تاتات، نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، نرم افزار کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز، نرم افزار کاربردی تقویت هوش، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز،
[ پنجشنبه 10 مرداد 1392 ] [ 01:17 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تمرین تمرکز کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز تمرینات حافظه تاتات علل فراموشی و درمان آن تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز تست علمی نیمکره های مغزی نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تست آنلاین نیمکره های مغز آزمون انلاین نیمکره های مغز تست نیمكره چپ یا راست مغز!! روش های نظام مطالعه برتر تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی دانلود تندخوانی تقویت حافظه دانلود نرم افزار EYE Q دانلود نرم افزار تندخوانی Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری تندخوانی دانلود EYE Q مطالعه محمدپور مطالعه صحیح محمدپور تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز روش های مطالعه برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید دانلود تندخوانی نرم افزار تدریس خصوصی تندخوانی کلاس‌های آموزشی تندخوانی نرم افزار تمرکز تاتات فراموشی چیست؟ محمدپور مطالعه صحیح دانلود نرم‎افزار تندخوانی شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری فراموشی به عنوان یک اختلال تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! ویژگی های نیمکره های مغز عوارض و آفت مطالعه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت