تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

 موارد بسیاری درکنار یکدیگر در میزان بهره‌وری مطالعه نقش دارند، که زمان از جمله این موارد است. تاثیر زمان مطالعه در همگان یکسان نیست و به عادات فردی بستگی دارد. برخی افراد عادت دارند تا نیمه‌های شب بیدار بمانند و با استفاده از سكوت و آرامش شبانه با خیالی راحت و آسوده مطالعه كنند، برخی دیگر عادت دارند شب زود بخوابند و صبح زود از خواب بیدار شوند و به مطالعه بپردازند. به نظر می‌رسد به شکل قطعی و علمی نمی‌توان گفت دقیقا چه زمانی برای مطالعه مناسب می‌باشد اما می‌توان برای بالا بردن کیفیت مطالعه نکاتی را توجه و رعایت نمود که بیشترین بازدهی را برای ما ایجاد کند.

1-     با توجه به سطح انرژی و توانایی‌های خود بهترین زمان را برای مطالعه شناسایی کنید. اگر فعالیت مطالعاتی خود را بهترین ساعت روز (می‌تواند صبح زود ، عصر ، ابتدای شب بسته به شرایط فردی باشد) انجام دهید، خواهید دید که کارها با دقت بیشتری انجام خواهد پذیرفت. تحقیقات نشان داده‌اند فعالیتی را که در حالت سرزنده و شاد می‌توانیم ظرف 60 دقیقه انجام دهیم ، در زمان خستگی بیش از 90 دقیقه وقت خواهد برد.

2-     زمان مطالعه را بهتر است ثابت نگهدارید. یعنی ساعت بیولوژیک بدنتان را تمرین دهید که همانطور که در وسط ظهر به شما پیام گرسنگی می‌دهد، مثلا در آغاز شب ساعت 8 تا 10 به شما پیام مطالعه بدهد. این عامل نیز به شرطی شدن شما کمک خواهد کرد.

3-     وقتی که صبح زود را برای مطالعه انتخاب می‌کنید حتما قبل از آن صبحانه صرف کنید؛ زیرا گرسنگی در کاهش میزان یادگیری و فراگیری تاثیر زیادی دارد. مطالعه صبحگاهان‌ هنگامی مفید واقع می‌شود که ‌فرد شب قبل را به‌ خوبی استراحت کرده باشد و خسته و خواب آلود نباشد.

4-      بلافاصله بعد از غذا خوردن نباید اقدام به مطالعه کردن نماییم؛ چون پس از صرف غذا بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می‌شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و به همین سبب خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد و از قدرت تفکر و تمرکز می‌کاهد. به همین علت است که بعد از صرف غذا تمایل داریم استراحت کنیم تا اینکه فعالیت فکری انجام دهیم. به زعم کارشناسان دست‌کم تا نیم ساعت بعد از صرف غذا از مطالعه کردن اجتناب کنید.

5-     حداکثر زمانی که می‌توان فکر خود را بروی موضوعی متمرکز نمود نزدیک به 60 دقیقه می‌باشد، یعنی باید سعی شود حدود 60 دقیقه بروی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالعه داشت و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت داشت تا بتوان مجدد ذهن را آماده فعالیت کنیم و با همان روال مطالعه را ادامه دهیم.

6-      مطالعه بلافاصله پس از خواب شبانگاهی نمی‌تواند بازدهی مطلوب را داشته باشد. زیرا از نیمه‌های شب تا بامداد هورمون سوماتوتروپین در بدن ترشح می‌شود که اثرات آن تا دقایقی پس از بیداری وجود دارد و در یادگیری اختلال ایجاد می‌کند، بر این مبنا ضروری است حتی‌الامکان از مطالعه در نیمه شب و سحرگاه خودداری کنید. چنانچه قصد مطالعه در این ساعات را داشته باشیم، می‌بایست 20 تا 30 دقیقه پس از بیداری به مطالعه پرداخت تا اثرات مختل کننده سوماتوتروپین در یادگیری از بین برود.

7-     هنگامی که دچار خستگی بیش از اندازه هستیم باید از مطالعه بپرهیزیم، زیرا در این اوقات مغز و حافظه قادر به پردازش مطالب نمی‌باشد. همچنین زمانی که بنا به دلایلی دچار اضطراب و یا هیجان‌هایی هستیم که به سادگی نمی‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم باید از مطالعه اجتناب کنیم، که این خود باعث عدم تمرکز حواس می‌شود و در این زمان یادگیری ما مطلوب نخواهد بود. منفعت مطالعه کتاب‌ها هنگامی حاصل می‌شود که بدون خستگی و دغدغه و در فضایی مملو از آرامش، صمیمت و رضایت، به مطالعه بپردازیم.

هیچگاه بهانه‌ای به عنوان کمبود وقت را برای مطالعه نکردن از خود نپذیرید، چرا که با مدیریت و کنترل زمان می‌توانید بسیاری از زمان‌های مرده را به فرصت تبدیل کنید، هر چند که کوتاه باشد. توصیه می‌کنم یک دفتر چه یادداشت بردارید و حداقل به مدت یک هفته به صورت روز به روز و دقیقه به دقیقه یادداشت کنید که چه کارهایی انجام می‌دهید با این مساله شما خواهید فهمید که چقدر از وقت گرانبهایتان ناخودآگاه تلف می‌شود.که می‌توانید از این زمان بهترین استفاده‌ها را ببرید.
گردآوری: حمید محمدپور

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.irبرچسب ها: چند توصیه مفید در رابطه با بهترین زمان مطالعه، زمان مطالعه محمدپور، چه زمانی مطالعه کنیم، بلاگ تخصصی مهارت های مطالعه و یادگیری، مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری،
[ سه شنبه 17 بهمن 1391 ] [ 04:42 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات علاقه مند کردن بچه ها به کتاب تست آنلاین نیمکره های مغز مطالعه محمدپور محمدپور مطالعه صحیح کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q نرم افزار تمرکز تاتات تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه ویژگی های نیمکره های مغز مطالعه صحیح محمدپور روش های نظام مطالعه برتر روش های مطالعه تندخوانی مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! دانلود تندخوانی تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی فراموشی چیست؟ تمرینات حافظه تاتات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه تست علمی نیمکره های مغزی Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری دانلود نرم افزار EYE Q آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری دانلود EYE Q دانلود نرم‎افزار تندخوانی تقویت حافظه تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تدریس خصوصی تندخوانی دانلود تندخوانی نرم افزار علل فراموشی و درمان آن کلاس‌های آموزشی تندخوانی تست نیمكره چپ یا راست مغز!! وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور آزمون انلاین نیمکره های مغز دانلود نرم افزار تندخوانی فراموشی به عنوان یک اختلال تمرین تمرکز روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز عوارض و آفت مطالعه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت