تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

ایجاد محیطی که برای شخص شما باشد ، اهمیت بسیار دارد. عناصر تشکیل دهنده یک محیط کاملا مناسب برای مطالعه، برای همه یکسان نیست. هرکس بایدخود آن‌ها را کشف و تعیین نماید، اما رعایت توصیه‌های زیر را در انتخاب محل مطالعه ثمر بخش دانسته‌اند.

1-    برای مطالعه جای بخصوصی را در نظر بگیرید، مطالعه در مکان‌های مختلف بر مشکلات یادگیری خوب و موثر می‌افزاید، در اولین مرحله برای ایجاد مهارت مطالعه باید سعی کنید تمام کارهای خود را در یک اتاق و حتی با یک میز و صندلی انجام دهید و در صورت امکان آن‌ها را فقط برای مطالعه مورد استفاده قرار دهید.

این پیشنهاد شاید در وهله نخست بسیار بی‌اهمیت جلوه نماید، اما در حقیقت این طور نیست. زیرا استفاده از یک مکان ثابت سبب آمادگی ذهنی برای تمرکز حواس در حین مطالعه می‌شود. وقتی شما دراتاق مخصوص و پشت میز قرار گرفتید، پس از گذشت اندک زمانی در خود احساس تمایل به مطالعه می‌کنید و احتیاج ندارید مدتی از وقت خود را جهت آمادگی برای مطالعه صرف کنید.

2-    استفاده از میز مخصوص مطالعه؛ وجود یک میز مطالعه به شما کمک می‌کند که همیشه در یک جای مشخص مطالعه کنید. رفته رفته شما عادت می‌کنید که هر گاه پشت میز قرار می‌گیرید، شروع به مطالعه کنید. مشروط بر اینکه از میز فقط برای مطالعه استفاده کنید نه کاری دیگر.

3-    در هر اتاقی ممکن است عواملی وجود داشته باشند که موجب حواس پرتی شما شوند؛ اگر خود را عادت دهید که با علاقه و به قصد یادگیری مطالعه کنید، هیچ کدام از آن عوامل نمی‌تواند مانع مطالعه شما شود.

4-    عکس و اشیاء مورد علاقه خود را از روی میز و اطراف آن بردارید.

5-    وسایل کارخود را از قبل آماده کرده، در دسترس قرار دهید. گاهی دیده می‌شود که شخص برای آوردن یک کتاب، مثلا فرهنگ لغت از اتاق خارج می‌شود و همین خروج او زمینه ساز عدم تمرکز و یا سستی در ادامه مطالعه می‌گردد. وسایل مورد نیاز خود را، نظیر: خودکار، مداد، پاکن، دفترچه یادداشت، و ... را از قبل روی میز قرار دهید.

6-     اتاقی را انتخاب کنیدکه صدای عبور و مرور وسایل نقلیه، وسایل صوتی و سایر موجبات انحراف حواس، حداقل باشد. حتی به نظر می‌رسد که گاهی لازم است، روی درب ورودی اتاق مطالعه، جمله مزاحم نشوید را بنویسید تا دوستان و اعضا خانواده عادت کنند در ساعات مطالعه شما را آسوده بگذارند.

7-    جریان هوای تازه را در اتاق تامین کنید. اتاقی که به اندازه کافی اکسیژن نداشته باشد، موجب کسالت و خستگی می‌شود. همچنین رطوبت مناسب اتاق نیز به عدم بروز کسالت کمک می‌کند، رطوبت نسبی پنجاه درصد نیز مطلوب است.

8-    درجه حرارت اتاق را ملایم نگه دارید. حرارت ملایم محرک فعالیت و هشیاری ذهن است و این دو عامل از شرایط لازم برای مطالعه ثمربخش و فراگیری کامل است.

9-    در موقع مطالعه از نور کافی و یکنواخت استفاده کنید. نوری که مستقیما از لامپ به روی کتاب بتابد بسیار بد است. در شرایط معمولی نوری معادل بیست تا سی شمع برای مطالعه لازم است. عدم وجود نور کافی و یکنواخت موجب تضاد نوری میان دو قسمت اتاق می‌شود؛ از این رو استفاده از چراغ مطالعه را به منظور تامین روشنایی، مفید نمی‌دانند؛ زیرا استفاده از چراغ مطالعه موجب تباین و تضاد نوری در اتاق می‌گردد. این تضاد موجب کشیدگی و خیرگی چشم می‌شود و خیرگی سبب خستگی سریع چشم است. یک لامپ فلورسنت (مهتابی) می‌تواند نور مناسب را در یک اتاق کوچک به خوبی تامین کند.

*         اگرهنگام مطالعه در نور مناسب، چشمانتان باز هم خسته شد به یک پزشک مراجعه کنید.

10-            میزی انتخاب کنید که بتوانید پشت آن راحت بنشینید.

11-            از استراحت زیاد ماهیچه‌ها هنگام مطالعه باید احتراز کرد. برای مطالعه باید از میز و صندلی استفاده کرد. نه مبل راحتی، پشتی و... محققین نشان داده‌اند که انقباض اندک ماهیچه‌ها مفید بوده و دقت کار مغز را زیاد می‌کند.

12-            میزی انتخاب کنید که سطح آن به اندازه کافی بزرگ و جادار باشد. اگر وسایل کار، به علت کمی جا روی میز انباشته باشد، سر در گم و عصبی می‌شوید. از طرفی همه وسایل و یادداشت‌های مربوط به موضوع مورد مطالعه باید در دسترس باشد، زیرا اگر مجبور باشید برای دست یافتن به آن‌ها هر بار از پشت میز مطالعه بلند شوید. به تمرکز حواس شما لطمه وارد می‌شود.

13-            روی میز مطالعه نباید براق باشد.

14-            میز مطالعه را جایی دور از عوامل انحراف حواس بگذارید. میز را کنار پنجره نگذارید و اگر ناگزیر شدید با شخص دیگری در یک اتاق، مطالعه کنید، میزها را طوری قرار دهید که هنگام مطالعه پشت‌تان به یکدیگر باشد.

15-            میز تحریری را انتخاب کنید که جای بایگانی به اندازه لازم داشته باشد و بتوانید به راحتی وسایل مورد نیاز برای مطالعه و یادداشت برداری را در آن قرار دهید.

 

منبع: محمدعلی شامانی، مطالعه، چگونه؟ چه‌وقت؟ کجا؟ ، انتشارات موسسه علمی آینده سازان، چاپ دوم 1376

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.irبرچسب ها: محیط مناسب برای مطالعه، شرایط مکانی مطالعه، 15 توصیه شرایط مکانی مطالعه، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ جمعه 3 آذر 1391 ] [ 02:18 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری دانلود تندخوانی نرم افزار آزمون انلاین نیمکره های مغز دانلود تندخوانی مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید روش های نظام مطالعه برتر وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری تمرین تمرکز فراموشی به عنوان یک اختلال نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز فراموشی چیست؟ تندخوانی مطالعه محمدپور تست آنلاین نیمکره های مغز دانلود نرم افزار EYE Q دانلود نرم افزار تندخوانی نرم افزار تمرکز تاتات آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی روش های مطالعه تست نیمكره چپ یا راست مغز!! آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه تست علمی نیمکره های مغزی ویژگی های نیمکره های مغز تقویت حافظه بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه تمرینات حافظه تاتات دانلود نرم‎افزار تندخوانی کلاس‌های آموزشی تندخوانی کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور دانلود EYE Q شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز تدریس خصوصی تندخوانی نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات عوارض و آفت مطالعه تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه محمدپور مطالعه صحیح مطالعه صحیح محمدپور علاقه مند کردن بچه ها به کتاب علل فراموشی و درمان آن تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت