تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

موارد کوچک و بزرگ چندی درکنار یکدیگر در میزان بازدهی نقش دارند، که زمان مطالعه از جمله این موارد است. تاثیر زمان مطالعه در همگان یکسان نیست: افرادی که ساعت بیداری، خواب، فعالیت و فراغت خویش را تحت برنامه مشخصی تنظیم کرده‌اند؛ قادر به جابجایی راحت این موارد با یکدیگر نیستند بویژه اگر طی مدت زمان طولانی به اجرای دقیق این برنامه خو کرده‌اند. در مقابل افرادی، که قادر به بهره‌گیری از هر زمانی برای اجرای برنامه خاص در راه نیل به هدف خویشند، به آسانی قادر به جابجایی ساعات فعالیت و فراغت و یا خواب و بیداری خویش می‌باشند. مطالعه از جمله مسائلی است که می‌تواند در اوقات فراغت یا فعالیت، صورت گیرد. آنان که بطور حرفه‌ای به مطالعه و تحقیق می‌پردازند، توان انجام مطالعه با کسب بازدهی مطلوب در تمامی زمان‌ها را دارند و آنان که زمانی خاص از اوقات خویش را -مثلا قبل از ساعت خواب و یا ساعات مشخص دیگر- به مطالعه اختصاص می‌دهند، به آسانی دل به مطالعه در ساعات دیگر نمی‌دهند. بر این مبنا می‌توان گفت بهترین زمان برای مطالعه، زمانی است که تمایل به انجام مطالعه در آن زمان داریم، که این قاعده‌ای است فراگیر که در آن هیچ محدودیت و اجباری برای تعیین زمان مطالعه وجود ندارد.

در کنار انتخاب ساعات مطالعه، محدودیت‌هایی نیز وجود دارد: در پی انجام آزمایش‌های متعددی که درباره زمان مناسب برای مطالعه صورت پذیرفت، تاثیر زمان مطالعه برمیزان بازدهی مورد سنجش قرار گرفت و مشخص گردید که بدون آنکه رجحانی در زمانی خاص نسبت به سایر زمان‌ها وجود داشته باشد، اما این نکته اثبات گردید که مطالعه بلافاصله پس از خواب شبانگاهی نمی‌تواند بازدهی مطلوب را داشته باشد چه به علت ترشح هورمون سوماتوتروپین، که اثرات آن تا دقایقی پس از بیداری وجود دارد، در یادگیری اختلال ایجاد می‌گردد، بر این مبنا ضروری است حتی‌الامکان از مطالعه در نیمه شبان یا سحرگاهان -بویژه افرادی که در سنین رشد قرار دارند- خودداری کرد تا نه تنها از بروز وقفه در رشد که از بروز اختلال در یادگیری و در نتیجه دوری از مطالعه جلوگیری کرد. ترشح هورمون سوماتوتروپین از نیمه شب آغاز و تا بامداد ادامه می‌یابد. بنابراین چنانچه قصد مطالعه در این ساعات را داریم، می‌بایست پس از 20 تا 30 دقیقه از بیداری به مطالعه پرداخت تا اثرات اختلال کننده سوماتوتروپین در یادگیری زایل شود.

همین‌طور بلافاصله بعد از غذا خوردن نباید اقدام  به مطالعه کردن نمود چون پس از صرف غذا بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می‌شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می‌شود‌. به همین علت است که بعد از صرف غذا تمایل داریم استراحت کنیم تا اینکه فعالیت فکری انجام دهیم به زعم کارشناسان دست‌کم تا نیم ساعت بعد از صرف غذا از مطالعه کردن اجتناب کنید.

براین مبنا می‌توان گفت با رعایت و توجه به عوامل موثر در مطالعه امکان کسب بازدهی مطلوب در هر زمانی که مورد نظر ما باشد وجود دارد.


منبع: ف- شجری، یادگیری خلاق، انتشارات انجمن قلم ایران، چاپ سوم 1379


برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: چه زمانی مطالعه کنیم؟، مطالعه صحیح محمدپور، بهترین زمان برای مطالعه، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی، بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ یکشنبه 29 مرداد 1391 ] [ 10:38 ب.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
دانلود تندخوانی نرم افزار کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری دانلود نرم افزار تندخوانی آزمون انلاین نیمکره های مغز محمدپور مطالعه صحیح نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه دانلود نرم‎افزار تندخوانی دانلود نرم افزار EYE Q تقویت حافظه مطالعه صحیح محمدپور فراموشی به عنوان یک اختلال روش های مطالعه مطالعه محمدپور تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری فراموشی چیست؟ کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز کلاس‌های آموزشی تندخوانی دانلود EYE Q روش های نظام مطالعه برتر تمرین تمرکز تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تدریس خصوصی تندخوانی تست آنلاین نیمکره های مغز تمرینات حافظه تاتات روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه عوارض و آفت مطالعه شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز ویژگی های نیمکره های مغز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری علل فراموشی و درمان آن تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز تست نیمكره چپ یا راست مغز!! دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید تندخوانی بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری دانلود تندخوانی تست علمی نیمکره های مغزی نرم افزار تمرکز تاتات نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت