تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

خلاصه نویسی:

خلاصه نویسی قسمتی مهم از مطالعه می‌باشد. خلاصه نویسی علاوه بر کمک به درک بهتر مطالب باعث می‌شود تمرکز بیشتر شده و در زمان بازگشت به مطالب خوانده شده و مرور ( دوره درسی ) زمان کمتری تلف می‌شود .

به طور کلی خلاصه نویسی مهم‌ترین منبع در اوغات فراعت یا دوره فراموش کردن می‌باشد و در ضمن وقتی می‌توانید مطالب را خلاصه بنویسید، یعنی آنرا درست فهمیده‌اید زیرا با نوشتن بسیاری از ابهامات رفع می‌شود پس می‌توان گفت قسمت عمده مطالعه باید از روی خلاصه نویسها صورت گیرد .

روش کار : برای شروع کار از کلاس درس شروع می‌کنیم یعنی در کلاس تمام مطالبی را که دبیر می‌گوید یادداشت نمائید و کتاب یا جزوه را حاشیه نویسی و علامت گذاری نمایید.

برای یادداشت برداری از متن باید آنرا به طور سریع بخوانیم و سعی نمائیم مطالب را درک کنیم و سپس از استنباط خودمان شروع به نوشتن مطالب کلیدی نمائیم یعنی یادداشت برداری فقط با کلمات ویژه خودمان باشد و نکات اساسی بیان شود یعنی یادداشت‌ها اصلا ً باز نویسی مطالب نباشد بلکه چکیده و استنتاج مطالب به صورت کلمات کلیدی باشد به طوری که با دیدن کلمه مفهوم فوق به یاد آید .

در خلاصه نویسی ابتدا باید کلیات موضوع مورد توجه قرار گیرد و موضوعات به صورت نمودار درختی رسم شود سپس به بررسی جزئیات پرداخته شود .

در خلاصه نویسی باید دقت کرد که معمولاً ایده و نکته اصلی در دوجمله اول پاراگراف بیان می‌شود و بقیه پاراگراف توضیحات این مطب می‌باشد اما این امر بدان معنی نیست که بقیه متن مهم نیست بلکه در ادامه متن باید به کلمات مهم مانند : نخست ، مهمترین عامل ، بیشترین تاثیر ، نکته اساسی ، در نتیجه و … بسیار توجه کرد .


 بهتر است نوعی خلاصه نویسی برای خودتان بکار ببرید .

۱از علائم ریاضی زیر استفاده کنید :

س  به جای سئوال

ج  به جای جواب

/  به جای زیاد شدن

 \ به جای کم شدن

 > به جای کوچکتر

<  به جای برزگتر

 ~ به جای رابطه داشتن

*  نکات مهم

۲- کلمات مهم را بزرگتر بنویسید .

۳- از رنگهای مختلف استفاده کنید وکاغذ را زیبا کنیم ( مخصوصاً در منزل )

۴- بسیاری از ارتباط‌ها ونتایج را با فلش و آکلاد نشان دهید .

۵- طرز ارتباط موضوعات اصلی و فرعی را به کمک ساختار درختی نمایش دهید هرچه زمان بیشتری برای ساختار درختی در نظر گرفته شود بهتر است چون به درک بهتر کمک می‌کند .

۶- خلاصه نویسی اصلا ً نباید با عجله انجام شود بلکه باید با صبر وحوصله و با دقت انجام شود .

۷- در هنگام خلاصه نویسی بهتر است در کنار هر مطلب یا زیر آن ۴ تا۵ سانتی متر جا برای اضافه نمودن مطالب بعدی در نظر گرفت .(بهتر است خلاصه نویسی روی برگه انجام شود تا بعداً جا برای اضافه کردن برگه وجود داشته باشد)

۸- هیچ گاه در حین مطالعه ( همزمان با خواندن ) خلاصه نویسی نکنید زیرا هرکدام از این دو فعالیت ( خواندن – خلاصه نویسی ) نیازمند فعالیت و فرآیند فیزیکی – مغزی مجزا می‌باشد در غیر این صورت در هر دو عمل اخلال ایجاد می‌شود .

۹- خلاصه برداری از منابع مختلف انجام شود و همه این خلاصه‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند یعنی یادداشت‌های برداشته شده درباره یک موضوع از گفته‌های معلم – کتاب و کتاب کمک درسی در کنار هم قرار گیرند .

۱۰- سئوالات و تست‌ها به سمت مفهومی شدن حرکت می‌کنند پس همه مطالب خوانده شود

۱۱- اگر با چند بار خواندن مطلبی آن‌را متوجه نمی‌شوید برای فهم آن اصرار نکنید ، کنار آن علامت گذاشته و از آن بگذرید و بعداً به آن مراجعه کنید .

 

مرور خلاصه نویسی:

تکرار در فواصل زمانی مشخص باعث ذخیره در حافظه موقت و انتقال آن به حافظه دائمی می‌شود این مرور در مراحل زیر انجام می‌شود :

1. اولین مرور ده دقیقه بعد از یک مطالعه یک ساعته می‌باشد .

۲. دومین مرور روز بعد و به مدت ۳ تا ۴ دقیقه صورت می‌گیرد .

۳. سومین مرور یک هفته بعد و در پایان هر ماه مرور کلی باعث می‌شود ۹۵ درصد مطالب در حافظه بلند جایگزین شود .

باید توجه کرد که تکرار یکنواخت مغز را خسته می‌کند .

بهترین زمان مرور کلی در تعطیلات می‌باشد مخصوصاً تعطیلات عید و خردادماه .مرور درس وقتی مفید خواهد بود که مطالعه اولیه کامل باشد. یک نوع مرور می‌تواند با انجام آزمون همراه باشد.

برای مرور اصولی و کارا می‌توان از جعبه لایتنر و یا نرم افزار لایتنر نیز استفاده نمود ( بیشتر برای لغات، تاریخ ادبیات،فرمول و)

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: روش خلاصه نویسی هنگام مطالعه و مرور آن، نکاتی در رابطه با خلاصه نویسی، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ پنجشنبه 10 آذر 1390 ] [ 08:34 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
تست آنلاین نیمکره های مغز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز تمرین تمرکز دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q تدریس خصوصی تندخوانی نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات تست علمی نیمکره های مغزی دانلود نرم افزار EYE Q تقویت حافظه کلاس‌های آموزشی تندخوانی Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه نرم افزار تمرکز تاتات دانلود تندخوانی نرم افزار عوارض و آفت مطالعه محمدپور مطالعه صحیح بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری فراموشی به عنوان یک اختلال آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید فراموشی چیست؟ مطالعه محمدپور شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز آزمون انلاین نیمکره های مغز مطالعه صحیح محمدپور دانلود EYE Q تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه روش های نظام مطالعه برتر کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تمرینات حافظه تاتات علل فراموشی و درمان آن نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز روش های مطالعه تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز دانلود نرم افزار تندخوانی کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز دانلود تندخوانی تست نیمكره چپ یا راست مغز!! دانلود نرم‎افزار تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه ویژگی های نیمکره های مغز تندخوانی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت