تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

روش نظام مطالعه برتر

1. پیش مطالعه:در مدت دو تا شش دقیقه پیش از مطالعه اصلی

 

* بررسی اجمالی کتاب: قبل از مطالعه باید دید که هدف از خواندن کتاب چیست؟ بعد از مشخص شدن هدف در مدت یک یا دو دقیقه به مطالعه آن بپردازید.

 

* بررسی اجمالی هر فصل: مطالعه اجمالی در مدت دو دقیقه. تصاویر و جداول و نمودارها و نکات برجسته و تیترهای اصلی و فرعی و نتیجه گیری و پرسش‌های آن فصل از مهم‌ترین نکات است و مطالعه تفصیلی را باید فصل به فصل انجام داد.

 

* سؤال گذاری: مطرح کردن پرسش‌هایی قبل از خواندن. مدت طرح هر سوال یک تا دو دقیقه می‌باشد. سوال را می‌توان از تیترهای اصلی و فرعی و نکات برجسته و... طرح کرد، و هنگام طرح سوال نباید نگران جواب آن باشیم.

 

2. زمان مطالعه: در هنگام مطالعه باید به برخی نکات توجه داشت

 

* مطالعه و یادداشت برداری: ضمن خواندن متن با سرعت متناسب، نکات مهم را براساس طرح شبکه‌ای یادداشت کنیم.

 

* بازنگری و بازخوانی طرح شبکه‌ای

 

* بازیابی و سنجش خود: پرسیدن سوال هایی از خود تا ببینیم که‌ایا مطلب در ذهن ما با اشکالی مواجه نیست تا در صورت نیاز درصدد رفع آن براییم.

 

3. پس از مطالعه: تببین‌این بخش وابسته به تبیین مسئله مرور است که ما در ذیل به آن اشاره می‌کنیم:

 

مرور:

 یادگیری در مرحله پیش‌مطالعه و مطالعه صورت می‌گیرد و مرحله مرور شامل چند مرحله است. در دو مرحله یادگیری 100درصد مطالب فرا گرفته شده در حافظه کوتاه مدت قرار می‌گیرد، اما برای ثبت و پایداری دایمی مطالب در حافظه، نیازمند ثبت و انتقال به حافظه بلندمدت هستیم که‌این کار با مرور مطالب میسر می‌شود. برای تبیین مرحله مرور باید منحنی فراموشی را توضیح دهیم.

 

منحنی فراموشی: فراموشی هم مثل اصل یادگیری تابع قوانینی است. برای‌این که ذهن دچار فراموشی نشود می‌بایست اولین مرور ده ساعت پس از مطالعه اول و دومین مرور ده روز پس از مرور اول و مرور سوم یک ماه پس از مرور دوم و چهارمین مرور، چهار ماه پس از مرور سوم صورت گیرد با انجام مرور چهارم، تمامی اطلاعات تا یک سال پس از آن در خاطر باقی می‌ماند. بعد از آن لازم است مرور پنجم یک سال پس از مرور چهارم، مرور ششم، دو سال پس از مرور پنجم، مرور هفتم پنج سال پس از مرور ششم، مرور هشتم ده سال پس از مرور هفتم و مرور نهم بیست سال پس از مرور هشتم صورت گیرد.

علامت گذاری و حاشیه نویسی

با علامت گذاری و نوشتن رمزها و نشانه‌ها بر روی مطالب کتاب، ساختمان مطالب کتاب مشخص می‌شود. برای‌این که در فهم و مرور مطالب مشکلی پیش نیاید، لازم است از نشانه‌های واحد برای علامت گذاری در سرتاسر کتاب استفاده شود.

 

1. دور تز اصلی کتاب را خط بکشید، و اگر مشخص نشده خودتان آن را مشخص کنید و به آن تز بدهید.

 

2. نکات اصلی را داخل [ ] قرار دهید.

 

3. زیر جزئیات مهم خط بکشید.

 

4. در حاشیه کتاب، تداعی ها، پرسش‌ها و انتقادهای خویش از مؤلف را بر اساس مطالعات و تجربیات خود بنویسید.

 

خلاصه کردن

یک خلاصه خوب آن است که در بردارنده تز اصلی، نکات اصلی و نکات جزئی متن مطالعه شده باشد، البته با‌این شرط که خواننده از عین الفاظ مولف استفاده نکند و تنها با کوشش خودش مطالب را بنگارد.

 

سوتیتر

هر چه در زمان مطالعه برای تشخیص و استخراج نکته‌های کلیدی بیشتر دقت می‌شود یادگیری بهتر و آسان تر صورت می‌گیرد.

مغز در رویارویی با مطالب، نخست به کدگذاری آنها می‌پردازد و سپس مطالب را ذخیره می‌کند و در سومین مرحله، مغز به بازیابی مطالب به هنگام نیاز اقدام می‌کند.

 

یادگیری خلاق

یادگیری خلاق عبارت است از: توانایی یادگیری بیش‌ترین مطالب در كمترین زمان، به خاطرسپاری همیشگی و به خاطر‌آوری راحت و كامل مطالب همراه با خلاقیت.

براین اساس می‌بایست سرعت مطالعه را در زمان كمتری مورد مطالعه قرار داد و همچنین از شرایط مطالعه و سیستم‌های مطالعه و نحوه سازمان‌دهی مطالب و ثبت آن در حافظه از طریق فعال كردن مغز و استفاده از شیوه‌های یادیاری آگاه شد تا درك مطالب كامل و خلاقانه، به‌خاطر سپاری راحت، كامل و سریع صورت پذیرد.

 

گسترش روزافزون حجم اطلاعات و افزونی دانش و ایجاد شاخه‌های جدید در علوم مختلف و ارتباط آن با تكنولوژی از اموری هستند كه ضرورت بهره‌برداری از اطلاعات در زمینه‌های مختلف علمی را بیان می‌كنند.

 

در زمنیه یادگیری به 3 اصل باید توجه شود: اولین اصل یا مرحله اول، دیدن است. مطالعه بدون دیدن امكان‌پذیر نیست، اما باید به كلمات نگاه كنیم و آنها را بشناسیم تا اطلاعاتمان كامل شود. دومین مرحله، خواندن است. خواندنی كه به صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود: كلمه خوانی، عبارت‌خوانی و اندیشه خوانی.

سومین و‌ آخرین مرحله در زمینه یادگیری مرحله درك است. خواندنی كه همراه با درك و فهم كامل صورت گیرد، یعنی به خاطر بسپاری و به یادآوری مطالب و تعمیم آن و تحلیل آن به خوبی صورت گرفته باشد.

 

عوارض و آفت مطالعه

 

در زمینه یادگیری و مطالعه مشكلاتی وجود دارند كه به ذكر آنها می‌پردازیم:

 

1. عدم توانایی در درك و به خاطر سپاری تمام مطالب

2. فراموشی

3. عدم توانایی در به یادآوری راحت و سریع مطالب ذخیره شده در حافظه

4. عدم توانایی در پیوند مطالب با یكدیگر

5. عدم توانایی در تحلیل مطالب

6. عدم توانایی در ارائه مطالب تازه و كشف مفاهیم جدید

7. بی‌علاقه بودن به مطالعه

8. كسالت و خستگی

9. حواس‌پرتی

10. عدم توانایی در عبارت خوانی یا اندیشه خوانی

11. ناتوانی در بازیابی مطالب و پایین بودن سرعت مطالعه و مهم‌ترین مورد شیوه نادرست مطالعه است.

 

پس باید به این نكته اشاره كنیم كه تا شیوه مطالعه خود را صحیح نكنیم مطالعه همراه با یادگیری و درك مطالب صورت نخواهد گرفت. با توجه به تحقیقاتی كه درباره روش‌های مختلف مطالعه صورت گرفته است، همگی بر این مسئله اتفاق نظر دارند كه بیشترین بازدهی در مطالعه، برمبنای یادداشت‌برداری به دست می‌آید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: روش های نظام مطالعه برتر، عوارض و آفت مطالعه، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ سه شنبه 5 مهر 1390 ] [ 08:46 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! علاقه مند کردن بچه ها به کتاب تقویت حافظه نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه نرم افزار تمرکز تاتات کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه تمرین تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات مطالعه صحیح محمدپور دانلود نرم‎افزار تندخوانی تست نیمكره چپ یا راست مغز!! آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه روش های مطالعه برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه تست علمی نیمکره های مغزی تمرینات حافظه تاتات آزمون انلاین نیمکره های مغز مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری دانلود تندخوانی نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز دانلود نرم افزار تندخوانی بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q محمدپور مطالعه صحیح روش های نظام مطالعه برتر کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز ویژگی های نیمکره های مغز فراموشی به عنوان یک اختلال تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری تست آنلاین نیمکره های مغز آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز دانلود تندخوانی نرم افزار مطالعه محمدپور روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه تدریس خصوصی تندخوانی کلاس‌های آموزشی تندخوانی شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز عوارض و آفت مطالعه دانلود EYE Q دانلود نرم افزار EYE Q علل فراموشی و درمان آن فراموشی چیست؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت