تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

طرح شبکه‌ای امکان کسب بیشترین بازدهی را از مطالعه فراهم می‌سازد. این فرآیند به گونه‌ای به مغز و ساختار کارکردی آن تطابق دارد که امکان یادگیری و به خاطرسپاری کامل مطالب را با یکبار یادگیری فراهم می‌سازد.

فرد پس از مدتی مطالعه به شیوه‏ی شبکه‌ای با آگاهی به توانایی‌های بی شمار خویش به خلاقیتی نامحدود دست می‌یابد.

الگوی تدریس طرح شبکه‌ای، فرصت فعالیت بیشتر نیمکره‏ی راست مغز را به یادگیرنده می‌دهد و سبب افزایش یادگیری و کسب بازدهی بیشتر می‏شود.

با استفاده از نقشه مفهومی، مطالب به صورت کدگذاری و رمزبندی شده در اختیار مغز گذاشته می‏شود. در نتیجه مغز فرصت و نیروی کافی برای ذخیره‏سازی مطالب را به دست می‌آورد.

   هنگام یادگیری، نیمکره‌ی چپ مغز بیش‌تر فعالیت دارد و نیمکره‌ی راست فعالیت چندانی ندارد. در صورت فراهم نمودن شرایط مناسب برای نیمکره‌ی راست، بازدهی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و یادگیری معنادار می‌شود. فعالیت‌های مانند تجسم، شناخت رنگ و زمینه‌های هنری ، بیش‌تر مربوط به نیمکره‌ی راست مغز می‌باشد.  بنابراین با استفاده از روشی به نام طرح شبکه‌ای می‌توان، نیمکر‌ی راست مغز را نیز فعال نمود.

 

دراین روش ابتدا نکات کلیدی درس استخراج  میگردد(نکات کلیدی از یک یا چند کلمه تشکیل شده که هنگام مطالعه‌ی متن باید آن را پیدا کرد).پس از استخراج نکات کلیدی باید آن را در شاخه‌های اصلی، شاخه‌های فرعی و فرعی‌تر و... قرار داد و طراحی ویژه‌ای به صورت یک شبکه یا نقشه برای آن در نظر گرفت. از طرح شبکه‌ای  به عنوان نقشه‌ی مفهومی نیز یاد می‌شود.

 

طرح شبکه‌ای برای مطالعه

افرادی که به هنگام مطالعه از شیوه‌های یادداشت برداری استفاده نمی‌کنند، میزان بهره‌وری مطالعه آنان تنها حدود 20درصد است. اگر فرد در زمان مطالعه زیر عبارت‌های مهم کتاب یا هر نوشته دیگر خط بکشد؛ یعنی به عمل برجسته سازی که از عوامل موثر در یادآوری است، اقدام ورزد، میزان بهره‌وری او در مطالعه به 30 درصد افزایش می‌یابد. اگر در حین مطالعه، یادداشت برداری از نوع خلاصه نویسی صورت گیرد، بازدهی به 40درصد می‌رسد. یادداشت برداری به شیوه استخراج عباراتی که حاوی نکات مهم است بهره‌وری را به 50درصد افزایش می‌دهد و اگر یادداشت برداری بر اساس استخراج نکته‌های کلیدی باشد، بازدهی بیشتری دارد که میزان آن بسته به چگونگی تنظیم نکته‌های کلیدی است. تنظیم نکته‌های کلیدی به صورت خطی، می‌تواند بازدهی را به 60درصد افزایش دهد و اگر تنظیم نکته‌های کلیدی به صورت شبکه‌ای صورت گیرد، حتی ممکن است افزایش بهره‌وری تا 100درصد هم برسد.

 

تبیین مفهوم نکته‌های کلیدی

گاهی در هنگام مطالعه متن، کلمات و نکاتی را می‌یابیم که اصلی ترین جایگاه را در عبارت دارند و حتی سایر واژه‌ها برای تبیین آنها به کار گرفته می‌شود. در حقیقت، خواننده بادیدن این نکات تمام مطالب مرتبط با آن‌ها را در ذهن تداعی می‌کند. نکته‌های کلیدی حاوی یک یا چند کلمه اصلی یا فرعی است و علت گزینش آنها به عنوان نکته کلیدی آن است که با دیدن آنها می‌توان تمام مطالب مربوط به آنها را در ذهن تداعی کرد. بر این اساس می‌توان آن کلمه یا کلماتی را که خارج از متن هستند ولی می‌توانند امر تداعی مطالب را انجام دهند، به عنوان نکته‌های کلیدی برگزید. هر چه در زمان مطالعه برای تشخیص و استخراج نکته‌های کلیدی بیشتر دقت می‌شود یادگیری بهتر و آسان تر صورت می‌گیرد.

مغز در رویارویی با مطالب، نخست به کدگذاری آنها می‌پردازد و سپس مطالب را ذخیره می‌کند و در سومین مرحله، مغز به بازیابی مطالب به هنگام نیاز اقدام می‌کند.

 

روش‌های ثبت نکته‌های کلیدی

1. روش خطی: در این روش نکته‌های کلیدی در پی یک دیگر به صورت افقی یا عمودی ثبت می‌شود و بازیابی متن با به خاطرآوردن این نکته‌ها انجام می‌گیرد.

 

2. روش شبکه‌ای: نکته‌های کلیدی بر حسب موضوع به شاخه‌های اصلی، فرعی و فرعی تر، طبقه‌بندی و ثبت می‌گردد. جایگاه هر نکته در ارتباط با سایر مفاهیم، مشخص است. در طرح شبکه‌ای تمام شاخه‌های اصلی، باید به عنوان سلسله مطالب کتاب به هم متصل شوند و در صورت تعدد شاخه‌های اصلی، باید با یافتن وجوه مشترک میان آنها، تعدادشان را به سه تا پنج شاخه اصلی تقلیل داده و شاخه‌های دیگر را به آنها ربط داد. این شیوه را می‌توان در باره شاخه‌های رده‌های بعدی نیز به کار گرفت. بهترین زمان برای استخراج نکته‌های کلیدی و اجرای طرح شبکه‌ای، به هنگام مطالعه اصلی است.

 

اصول اجرای طرح شبکه‌ای

* مشخص کردن عنوان مطلب: باید عنوان را به گونه‌ای برجسته کرد که چشم در نخستین نگاه متوجه آن شود. (داخل کادر یا با رنگی غیر از رنگ زمینه)

 

* تمایز شاخه‌های اصلی از شاخه‌های فرعی: برای ‌این کار می‌توان از کادرها و خطوط و رنگ‌ها استفاده کرد. اختصاص جایگاه مشخصی به شاخه‌های اصلی در کنار عنوان مطلب، یادگیری و بازیابی مطالب را آسان می‌کند.

 

* محدودیت شاخه‌های اصلی: شاخه‌های اصلی باید تعدادشان کم باشد. اگر شاخه‌های اصلی بیشتر از حد متعارف باشد باید با یافتن وجوه مشترک میان شاخه ها، هر چند شاخه را در یک گروه طبقه‌بندی کنیم: مثلاً اگر شش شاخه بود به دو شاخه و هر شاخه را به سه شاخه کوچک‌تر تقسیم کنیم.

 

·        به کارگیری علایم و قراردادها: خوب است از علایم اختصاری در طرح‌ها استفاده شود. مثلاً به جای حرف مهم (م) و به جای بزرگ (ب)

 

انواع طرح‌های شبکه‌ای

 

 1. مدل شعاعی:

 عنوان مطالب در وسط صفحه و در داخل کادر، و شاخه‌های اصلی که از سایر نکات فرعی و مرتبط با هر شاخه متمایز شده است در پیرامون عنوان مطالب واقع می‌شود.

 

2. مدل سازمانی:

الف) عنوان مطلب در بالای طرح شبکه‌ای و شاخه‌های اصلی در پایین عنوان مطلب و متصل به آن قرار می‌گیرد و مطالب فرعی هر شاخه نیز در پایین هر شاخه اصلی به ترتیب در زیر آن واقع می‌شوند.

 

ب) می‌توان آن را به صورت آکولادی از کنار صفحه اجرا کرد. در‌این شیوه عنوان مطلب در سمت راست صفحه قرار می‌گیرد و شاخه‌های اصلی از طریق یک آکولاد به آن متصل می‌گردد. مطالب فرعی نیز به همین شکل به هر شاخه اصلی متصل می‌شود.

 

زمان‌های مناسب خلاصه برداری

1. زمان خواندن: نوشتن خلاصه کتاب در موقع خواندن

 

2. بلافاصله بعد از اتمام خواندن: برای بررسی میزان فهم و افزایش میزان نگه داری مطالب.

 

3. پس از گذشت مدتی از مطالعه: جهت آماده شدن برای امتحان و کلاس و...

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: چرا از الگوی طرح شبکه‌ای استفاده می‌کنیم؟، انواع طرح‌های شبکه‌ای، اصول اجرای طرح شبکه‌ای، طرح شبکه‌ای برای مطالعه، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ چهارشنبه 30 شهریور 1390 ] [ 08:22 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تست علمی نیمکره های مغزی ویژگی های نیمکره های مغز نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه آزمون انلاین نیمکره های مغز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات مطالعه محمدپور دانلود نرم افزار تندخوانی دانلود نرم افزار EYE Q بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه روش های نظام مطالعه برتر تقویت حافظه نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز روش های مطالعه تدریس خصوصی تندخوانی تندخوانی تست آنلاین نیمکره های مغز آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مطالعه صحیح محمدپور آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز دانلود نرم‎افزار تندخوانی تست نیمكره چپ یا راست مغز!! فراموشی به عنوان یک اختلال علل فراموشی و درمان آن کلاس‌های آموزشی تندخوانی تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی دانلود تندخوانی نرم افزار عوارض و آفت مطالعه نرم افزار تمرکز تاتات دانلود EYE Q دانلود تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q تمرین تمرکز برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تمرینات حافظه تاتات فراموشی چیست؟ تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه محمدپور مطالعه صحیح روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت