تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

هرگاه جایگزین کندخوانی، تندخوانی گردید آثار فراوانی به دنبال خواهد داشت:

الف: شوق و اشتیاق به دانستن و درک مطالب

ب: پدیدآمدن فرصت‌های فراوان برای کشف مجهولات

ج:‌ایجاد کنجکاوی افزون

د: پیدا شدن اندیشه فعال

ه: افزایش میزان فهم و درک مطالعه تا چهار برابر

و: پی بردن به ارزش زمان

ز: برداشتن گام‌های سخت و دشوار با اندک تلاش و کوشش

ح: حضور در فضای عطرآگین دانش و دانش ورزی و هجرت از عادت‌های زیان بخش

ط: افزایش قدرت دید و بلعیدن کلمه ها، عبارت‌ها و حتی پاراگراف‌ها

 

چگونه اعضای بدن در تندخوانی فعال می‌شود؟

فعال کردن چشم، با وسعت بخشیدن به دایره دید آغاز می‌شود و‌این پدیده خجسته و پرتاثیر با تدبیرها و تلاش‌هایی صورت می‌پذیرد.

گاه با انگشت و سرعت آن زیر سطرها، گاهی با استفاده از خودکار و حرکت سریع آن زیر کلمات، زمانی با تشویق خود یا دیگران، موقعی با رقابت و‌ایجاد مسابقه در نگاه به خطوط و سطرها و سرانجام با تمرین‌های فراوان و استفاده از اندیشه قوی و انگیزه قدرتمند.

تکرار مطالعه و مفهوم گیری، پالایش پیام‌های اضافی، جمع بندی مفاهیم به دست آمده، آموزش زیر نظر مربی، فراموشی روش‌های غلط گذشته، جایگزین ساختن روش جدید و مشورت با افراد آگاه در‌این باره، گام‌های گرانبار دیگری است که ما را در فعال کردن چشم مدد می‌رساند.

 

درخت حافظه; سرآغاز تحولی طلایی در تندخوانی

دانستیم که سرعت خط بردن ما باید به مرز2400 کلمه در دقیقه برسد تا از لحظه‌های زرین زندگی به خوبی استفاده‌های شیرین و دلنشین کنیم و به موفقیت‌های پی درپی دست یابیم، اکنون زمان بیان‌این کلید کارگشا است که بدانیم با کم کردن سرعت باید قدرت درک را افزایش داد، اما چگونه؟!

هرگاه سرعت را کاستیم باید نگاه دقیق‌تری کنیم و پس از پایان یک، دو و یا پنج دقیقه مطالعه، کتاب را ببندیم و درخت حافظه‌ای ترسیم کنیم. نخست نکات بنیادین و ریشه‌ای را بنگاریم، سپس فروعات و موضوعات جزئی را ثبت کنیم.

به طور مثال هرگاه موضوع کتاب ما درباره «شیوه‌های جذب جوانان » باشد، عنوان اصلی در ریشه درخت، عناوین فرعی در شاخه‌ها و عناوین جزیی بر برگ‌ها نگاشته می‌شود.

 

درخت حافظه را چگونه پربارتر کنیم؟

1. برای پربارتر ساختن درخت حافظه مطالب را از غیر زبان نویسنده کتاب بنویسیم. یکایک عبارت‌ها را به بیان و با واژه‌های خود بنویسیم تا ارتباط با موضوع بیشتر شده و قدرت فهم مان نسبت به مطالب رشد یابد.

2. در نوشتن مطالب، اهم و مهم کنیم.

3. تمرین اولیه، فهم ریشه و عنوان بحث است و بس، در پی آن نکات دیگر را ثبت کنیم.

4. سه تا چهار بار تمرین کرده، سپس سرعت اولیه را حساب کنیم.

5. درخت حافظه را بزرگ ترسیم کرده و در هر مرحله آن را تکمیل کنیم.

6. اگر یکی - دو نفر و یا بیشتر از‌این تعداد تمرین می‌کنند، برای همدیگر موضوعات را بیان کنند تا در یادآوری مؤثر باشد و افزون بر آن به هنگام بیان، خصوصیات دیگری به ذهن ما می‌رسد که در یادآوری دوباره و تکمیل آن نقش شایسته‌ای دارد.

7. با تقویت اندیشه مطالعه، درک مطلب و یادآوری بیشتر، انگیزه توانمندی می‌یابیم که با تمرین‌های پی درپی و ترسیم‌های دوباره هرگز احساس یاس و خستگی نکنیم.

8. تشویق خود، نقش مؤثری در قدرت یادگیری و ثبت مطالب دارد. از‌این رو بهتر است به خود بگوییم اگر‌این کتاب را - به طور مثال - سه ساعته بخوانم یک آب میوه برای خود می‌خرم!

 

بایدها و نبایدهای مطالعه و تمرین

 

«شوق و نشاط » و «خستگی و افسردگی » عوامل صعود و سقوط کارهای روزمره به ویژه مطالعه به روش تندخوانی است. از‌این رو بهترین فرصت برای مطالعه و تمرین پس از استراحتی کوتاه - گر چه در چند دقیقه باشد - است.

کاستن و محوکردن حرکات اضافی موجب نیرو بخشی در سایر زمینه هاست. بیاییم از اکنون سر خود را ثابت و کتاب را هم ثابت نگهداریم، از لب خوانی یا زمزمه در هنگام مطالعه بپرهیزیم و از ورود افکار و خیالات گوناگون که هم چون ویروسی سرعت گیر ما را از هدف اصلی دور می‌کند، جلوگیری کنیم.

همیشه و در هر حال از نوری متعادل، به اندازه و مناسب از نظر کیفیت و کمیت استفاده کنیم. مخلوطی از نور لامپ و مهتابی یا استفاده از مهتابی و آفتابی کنار هم، نوری شایسته برای مطالعه‌ای مفید می‌آفریند. امتحان کنید تا نتیجه بیشتری به دست آورید.

مطالعه و تمرین، هدایت کشتی اندیشه و احساس به سوی ساحل دانش و بینش است و‌این کار مهم با توفان‌های کند و پیچ در پیچ سازگار نیست. از‌این رو به هنگام عجله و اضطراب، دلهره و دلشوره، گاه هیچ نتیجه و ثمره‌ای نصیب ما نمی‌شود، بلکه ما را از کتاب و مطالعه بیزار می‌کند.

به هنگام نشستن روی زمین یا صندلی باید به صورت قائمه; یعنی حالت 90 درجه برای پاها و کمر، مطالعه کرد تا توان چشم و قدرت اندام برای سال‌های سال باقی بماند.

فاصله بین چشم و کتاب به هنگام تمرین و مطالعه، 35 تا 40 سانتیمتر باشد تا سرعتی متعادل، تمرکزی متناسب و دقتی درست و به هنگام داشته باشیم.

در تمرین‌های نخستین پس از نیم ساعت به زودی خسته می‌شویم. در‌این حال به خود فشار نیاوریم و بعد از خستگی، استراحت کنیم، سپس ادامه دهیم. به هنگام استراحت فکری، نه از مغز چیزی بگیریم و نه به آن چیزی بدهیم تا در‌این لحظات به «الکترو شیمیایی » یعنی تجزیه و تحلیل داده‌ها و مطالب مطالعه شده بپردازد.

به هنگام مطالعه نباید به فکر حفظ مطلب باشیم که‌این دوگانگی از سرعت و دقت می‌کاهد، بلکه موقع یادآوری و تداعی یکایک مطالب را به ذهن خود بسپاریم.

خط بردن، باعث دوری از حواس پرتی و پراکندگی خاطر می‌شود.‌این سنت ارزشمند را فراموش نکنیم.

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: بایدها و نبایدهای مطالعه و تمرین، آثار ناپیدای سرعت در تندخوانی، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ یکشنبه 30 مرداد 1390 ] [ 08:26 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q دانلود تندخوانی نرم افزار تست علمی نیمکره های مغزی برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید آزمون انلاین نیمکره های مغز تمرین تمرکز کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز علل فراموشی و درمان آن وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری مطالعه صحیح محمدپور محمدپور مطالعه صحیح تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه مطالعه محمدپور دانلود نرم افزار تندخوانی تقویت حافظه تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز تمرینات حافظه تاتات دانلود EYE Q ویژگی های نیمکره های مغز دانلود نرم افزار EYE Q تدریس خصوصی تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری کلاس‌های آموزشی تندخوانی فراموشی چیست؟ روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز فراموشی به عنوان یک اختلال روش های نظام مطالعه برتر کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه تندخوانی روش های مطالعه تست نیمكره چپ یا راست مغز!! علاقه مند کردن بچه ها به کتاب آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری عوارض و آفت مطالعه تست آنلاین نیمکره های مغز نرم افزار تمرکز تاتات مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز دانلود تندخوانی دانلود نرم‎افزار تندخوانی نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!!
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت