تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

هر گاه به مرحله‌ای از تسلط در خط بردن رسیدیم که در آن سرعت چشمگیری در دید خود یافتیم، دایره دید خویش را گسترده دیدیم و تسلط بر نیم صفحه کتاب را در یکبار دیدن احساس کردیم، در‌این حالت، باید درخت حافظه ترسیم کنیم و گام بعدی را با حفظ شور و شوق چشمگیر دنبال نماییم.

درخت حافظه بدین شکل خواهد بود:

کاهش سرعت خط بردن; افزایش درک مطلب

دانستیم که در تمرین‌های متناوب و متفاوت خط بردن، به هیچ وجه نباید به درک مطلب رو کرد، بلکه باید تنها به انعکاس عبارات و واژه‌ها در ذهن و اندیشه اکتفا کرد.

اکنون که سرعت ما به 24000 کلمه در دقیقه رسیده است، باید بدون کاستن سرعت بطور یکباره و یا قابل توجه، به درک مطلب روکنیم، نخست 1000 یا 2000 عدد از خط بردن خود بکاهیم و یک تا سه نکته از نوشتار را که در یک دقیقه خط برده‌ایم، در رخت حافظه یادداشت کنیم.

شیوه یادداشت کردن به‌این صورت است که پس از پایان خط بردن، کتاب را می‌بندیم، چندین لحظه با چشمانی بسته به تفکر از آغاز تا پایان صفحات می‌پردازیم، بعد از آن به مدت 40 تا 60 ثانیه مطالب را یادداشت می‌کنیم.

عنوان کلی بحث در ریشه درخت، عنوان عام آن در ریشه شاخه‌ها و عنوان‌های جزئی در شاخ و برگ‌های درخت حافظه نوشته می‌شود.

هرگز بار اول و دوم و حتی سوم و چهارم را معیار قرار ندهیم، بلکه به تمرین پی درپی بپردازیم تا ذهن ما با گام جدید آشنا شود و پس از چندین بار و تسلط بسیار، نخست یک تا سه نکته، بار دوم، چهار نکته و بار سوم به بعد، پنج، شش، هفت و هر چه بیشتر از نکات کتاب را بنگاریم.

 

مقدار ذخیره ذهنی

دل سپردن به عادت‌های گذشته، زمینه پدید آمدن باوری‌این چنین می‌شود که هر مقدار آهسته، کند و آرام‌تر مطالعه کنیم، اندوخته ذهنی ما بیشتر خواهد شد; در حالی که دیدگاه صاحب نظران و اهل فن، خلاف‌این نظر را تایید می‌کند.

آنان معتقدند مقدار باقی مانده ذهنی کندخوان تنها 35% است، در حالی که همین حالت برای تندخوان دست کم 53% خواهد بود.

این ویژگی چشمگیر وقتی حاصل می‌شود که در تندخوانی، همواره به دنبال نکات مهم برویم، ارتباطات مطالب را درک کنیم، تمرکزی بسیار داشته باشیم، قدرت حافظه را بیشتر کنیم، عشق و علاقه را افزایش دهیم و نکات اول و آخر پاراگراف‌ها را به دست آوریم و به یکدیگر پیوند دهیم.

 

من یک تندخوان هستم

مسیر رهایی از عادت گذشته و روی کردن به شیوه جدید، نیاز به راهکارهای روانی و تشویق‌های گوناگون دارد.

به هنگام تمرین‌های پی درپی، که در پاره‌ای اوقات خستگی و آزردگی به همراه دارد، باید روحیه خود را حفظ کرد و افزون بر آن، شور و شوقی بیشتر یافت. از‌این رو، گاه با وعده دادن به خویش و قرار دادن جایزه برای خود (بدین صورت که اگر مثلاً‌این مقدار از کتاب را خط بردم و پس از آن، نکات درک مطلب را یادداشت کردم، برای خود یک آبمیوه یا بستنی می‌خرم) سرعت سیرمان را افزایش دهیم و گاهی نیز با تلقین‌این موضوع که من یک تندخوان هستم، شوقی بیش از پیش در خود‌ایجاد کنیم تا گام‌های بعدی را بهتر برداریم. شیوه‌این تشویق به‌این گونه است که انگشت سبابه خویش را مقابل صورت می‌گیریم و با خیره شدن به سر انگشت خود، 3 تا 10 بار فریاد می‌زنیم: «من یک تندخوان هستم.»

 

دستیابی به موفقیت

سرعت خط بردن ما باید به مرز 24000 کلمه در دقیقه برسد تا ثانیه‌های ما چون دقیقه و ساعاتمان چون روزها و هفته‌ها سرشار از برکت شوند. رهآورد‌این گام ارزشمند، سرعت بسیار چشم و وسعت فراوان دید است که شکار واژه‌ها و صید عبارات را به دنبال دارد و بخوبی گستره‌ای از کلمات در ذهن ما نقش می‌بندد.‌این موفقیت کم نظیر آنگاه عظمتی افزون می‌یابد که پایدار بماند و هرگز کم رنگ یا بی رنگ نشود. شیوه جاودانگی آن نیز به دست تندخوان است تا با تلاش و تمرین و تکاپو سعی بسیاری در حفظ و استمرار و بالندگی‌این ویژگی نشان دهد.

بدون کاستی چشمگیر، نخست سرعت خود را اندکی کم می‌کنیم و درک مطلب را شروع می‌نماییم. اکنون در پی‌این تمرین باید گوشزد کرد که در گام‌های آغازین درک مطلب تنها به ثبت و ضبط دو یا سه نکته باید بسنده کرد ولی در گام‌های بعدی همراه با حفظ سرعت، از 4 و 5 به 7 و 8 نکته پیشروی می‌کنیم و سرعت را از 24000 به 22 تا 20000 کلمه در دقیقه می‌رسانیم.

این شیوه را همراه با تلاش و پشتکار آن چنان ادامه می‌دهیم که به خوبی سرعت ما در حد 2500 کلمه در دقیقه، با درک تمامی مطالب، ثابت بماند به تعبیر دیگر، باید با تمرین فراگیر در روزها و هفته‌های فراوان، حالت تندخوانی با درک مطلب به گونه‌ای ثابت و استوار در ذهن ما‌ایجاد شود، به صورتی که هرگز دچار فراموشی نگردد و به راحتی یک کتاب 150 صفحه‌ای را در زمانی بسیار اندک بخوانیم، سپس درک کنیم و حتی خلاصه آن را برای‌اینده خویش بنویسیم.

ایجاد انگیزه قوی پس از اندیشه چشمگیر، تلاش بی شمار و علاقه فراوان زمینه ساز تندخوان شدنمان را فراهم می‌کند، به شرط‌اینکه انگیزه، تلاش و تکاپو را هرگز از دست ندهیم، تمرین‌های خود را به موقع انجام دهیم، پس از 1، 2 و حتی 5 دقیقه مطالعه با سرعت 2000 تا 2500 کلمه در دقیقه، کتاب را بسته، لحظاتی اندک به تفکر درباره خوانده‌ها بپردازیم و پس از آن، به یادداشت نکات ریشه‌ای، کلی و جزئی مشغول شویم.

 

راه افزایش نکات درک شده

پرسش‌هایی در انجام تمرینات پدید می‌آید که از آن جمله‌این سؤال است که: گاه چندین دقیقه خط می‌بریم ولی هنگام ثبت نکات، تمامی عبارات به جز اندکی از آنها در ذهن ما باقی نمی‌ماند، چه باید کرد؟

بهترین و ساده ترین روش آن است که هر گاه نکاتی به ذهن رسید، با‌ایجاد سؤال، جرقه‌های بیشتر به آن بزنیم تا عبارات، واژه‌ها و نکات زیادتری از آن پدید‌اید، بطور مثال، برای نکات به دست آمده،‌این پرسش‌ها را‌ایجاد کنیم:

چگونه؟

چطور؟

با چه روشی؟

راه آن چیست؟

ابعاد آن کدام است؟

توضیح آن چیست؟

و.....

به یقین با‌ایجاد‌این پرسش ها، اندیشه ما بارور می‌شود و راه‌های بیشتری در برابر نگاه پرشتابمان گشوده می‌گردد.

خط بردن را ادامه دهیم؟

پرسش دیگری که پدید می‌آید آن است که استفاده از انگشت زیر سطرها و یا کمک از مداد و خودکار جهت خط بردن، علی رغم سرعت بخشیدن به چشم، نگاه ما را خسته می‌کند، از‌این رو، در پاره‌ای اوقات احساس می‌کنیم اگر انگشت یا ابزار دیگری که در دست داریم برداشته شود، سرعت بیشتری پیدا خواهیم کرد، به راستی چه باید کرد؟

بهتر آن است گزینش یکی از‌این دو شیوه به عهده تندخوان گذاشته شود تا او با توجه به روحیه و علاقه خود، بهترین راه را انتخاب کند.

کتاب‌های مورد مطالعه در تندخوانی از نظر موضوع و سطح مطالب

دیگر پرسشی که به هنگام مطالعه به ذهن متبادر می‌شود آن است که:

اولاً) از چه کتاب‌هایی در تمرینات خود استفاده کنیم؟

ثانیاً) علاوه بر نوع موضوع، سطح مطالب از نظر سختی و آسانی باید چگونه باشد؟

پاسخ آن است که موضوع کتاب‌های مورد استفاده باید مطلوب و مورد علاقه ما باشد. سراغ کتاب‌هایی برویم که ارتباطی قلبی و عاطفی بین ما با موضوع آن کتاب، نویسنده آن و.... وجود داشته باشد. سطح مطالب کتاب نیز باید متوسط باشد و فرمول و نمودار و... نداشته باشد.

ناگفته نماند که برای خط بردن از کتاب‌های قصه و داستان نیز می‌توان استفاده کرد. پس از گذشت چندین ماه و به دست آمدن شیوه درک مطلب، کتاب‌های مشکل‌تری را می‌توان در دست گرفت و از عهده تندخوانی آن بر آمد.

کتاب‌های تخصصی و تندخوانی

گاه سؤال می‌شود کتاب‌های تخصصی مدرسه، دانشگاه و یا حوزه را می‌توان به شیوه تندخوانی مطالعه کرد؟

پاسخ آن است که بیش از 90% کتاب‌های در دسترس ما قابل تندخوانی هستند، اما برخی از موضوعات بنا به ویژگی آن موضوع و یا بعضی از کتاب‌ها بخاطر خصوصیت بارزی که در آن وجود دارد، قابل تندخوانی نیستند و یا نباید به شیوه تندخوانی از یکایک سطرها و اوراق آن بگذریم.

بطور مثال، کتاب‌های تخصصی که در بردارنده فرمول یا معادله بوده و یا ارائه کننده موضوعی دقیق، حساس و بنیادین هستند، قابل تندخوانی نیستند و نیز برخی از کتاب‌ها همانند قرآن مجید یا کتاب‌های حدیث، چنان قداست و عظمتی دارند که باید با تعمق، اندیشه و عشق بیکرانی آنها را مطالعه کرد. در یک نگاه، «موضوع و فلسفه تالیف و ارائه » کتاب بهترین معرف تشخیص ما در خواندن آن کتاب به شیوه تندخوانی خواهد بود.

 

آشنایی با کتاب در تندخوانی

یکی از راه‌های موفقیت در تندخوانی آشنایی اجمالی با کتاب مورد مطالعه است. آن گاه که با نگاهی از سر شوق به فهرست مطالب، عنوان‌های پر جاذبه، نوع نگارش، هدف نویسنده و نوع فهرست منابع با آرمان‌های تهیه کتاب آشنا شدیم، نوعی جاذبه و کشش در وجود ما می‌آفریند تا از هر کوششی در دانستن و فهمیدن دریغ نکنیم.

بی شک نگاهی گذرا به‌این جلوه ها، هم چون بوییدن غذای معنوی و تحریک اشتهای درونی جهت بلعیدن بیشتر خواهد بود. می‌توانید شما نیز از امروز امتحان کنید!

 

تمرین و تمرین و تمرین

به هنگام آموزش تندخوانی باید به دور از شتاب زیان آور و سرعت نادرست، پر حوصله و پرتوان با یکایک کلیدها آشنا شد، دغدغه خاطر از دست ندادن فرصت‌ها را داشت، هرگز از تمرین کوتاه مدت و بلند مدت احساس خستگی نکرد و به خود باوراند که:

به هوس کار نیاید به تمنا نشود

کاندرین راه بسی خون جگر باید خورد

به یقین، تمرین بیشتر و هر چه بیشتر در تندخوانی موجب سرعت افزون‌تر در سایر جنبه‌ها و جلوه‌های فرهنگی زندگی می‌شود. تندگویی، تند نویسی، تند روی، تندبینی و درک سریع، از آثار آن محسوب می‌شود.

بیاییم تمرین‌های پی در پی را فرصت زرینی در شکوفایی لحظات عمر بدانیم و از عادت نادرست قبلی خود، یعنی مطالعه 150 کلمه و حداکثر 240 کلمه در دقیقه دست برداریم و به جای آن که دو صفحه کتاب جیبی توان قدرتمندترین ما، در مطالعه است، در هر دقیقه ده صفحه و در یک ساعت 600 صفحه بخوانیم تا سرعت حدود 200 کلمه به 1500 تا 2000 کلمه در دقیقه برسد.

این کار شدنی و ممکن است اما. .. اما. .. با تمرین و تمرین و تمرین.


برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: ترسیم درخت حافظه، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ سه شنبه 25 مرداد 1390 ] [ 08:21 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه دانلود تندخوانی علل فراموشی و درمان آن دانلود نرم‎افزار تندخوانی Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری مطالعه محمدپور تقویت حافظه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! روش های نظام مطالعه برتر فراموشی چیست؟ دانلود EYE Q کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه تست آنلاین نیمکره های مغز نرم افزار تمرکز تاتات تست علمی نیمکره های مغزی تمرینات حافظه تاتات فراموشی به عنوان یک اختلال تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تمرین تمرکز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری مطالعه صحیح محمدپور نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز تست نیمكره چپ یا راست مغز!! دانلود نرم افزار تندخوانی محمدپور مطالعه صحیح دانلود نرم افزار EYE Q کلاس‌های آموزشی تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q آزمون انلاین نیمکره های مغز ویژگی های نیمکره های مغز تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری روش های مطالعه علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه تندخوانی تدریس خصوصی تندخوانی روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید دانلود تندخوانی نرم افزار عوارض و آفت مطالعه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت