تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

مكاتب مختلف رفتاری  در را بطه با برقراری ارتباط با خود و دیگران نظریه های گوناگونی را عنوان كرده اند، در این میان نیز مكتب زیست شناسی از زاویه نگرش خود نتایج رفتار شناسانه ای استخراج كرده كه بر اساس ساختار فیزیو لو‍‍ژیكی مغز به نتایج قابل توجهی رسیده كه معتقد به نظریه تكامل در مغز میباشد و ما در این سلسله مقاله  با توجه به مهندسی تصور در دانش دابوت به شرح آن میپردازیم.

در این مكتب ، بر اساس ساختار فیزیولوژیك مغز، ابتدا تكامل مغز به صورت لایه های روی هم قرار گرفته كه هر یك مولود دوره ای خاص از تكامل انسان میباشند ، مورد بررسی قرار میگیرد و نقش هر یك از این لایه ها در رفتارهای انسانی مشخص میشود. سپس این مكتب دو نیمكره مغز را مد نظر قرار میدهد و در هر یك از لایه های مغز نقش هر نیمكره را مورد بررسی قرار میدهد وتا حدی مشخص كرده است كه هر یك از رفتارهای ما از كدام یك از قسمت های مغز فرمان میگیرند.

زیست شناس ها دستاوردهای خود را به ساز و كار مرموز مغز به عنوان (شمعی در تاریكی) منتسب میكنند و معترف هستند كه هنوز چیز زیادی راجع به این چرخه ها نمیدانند. اما هر آن چه كه تا به حال كشف شده است ، میتواند در تصحیح رفتارهای انسان و شنا خت  رفتارهای او كمك شایانی به ما بكند.
تقسیم بندی لایه های مغز از دیگاه آنها چنین است:

لایه مغز اولیه: مركز فرمان عادت ها و دفاع است كه طی قرون و اعصار در مغز ما جمع شده است.

لایه مغز لمبیك : یا به قول خودشان مغز سگی انسان كه مواردی را در حافظه میسپارد و در موارد مشابه آتی از آن استفاده میكند. این قسمت از مغز را در حیواناتی نظیر سگ و بعضی از گونه های پرندگان نیز میتوان یافت كرد.

لایه كورتیكال مغز:  یا به قول كاراگاه  پوآرو سلول های خاكستری مغز! كه فقط نزدانسان است وهمین لایه است كه انسان را از سایر حیوانات متمایز میسازد.قسمتی است كه میتواند روی اشیاء اسم بگذارد و در غیاب آنها با بردن نامشان درباره آنها حرف بزند یا ایده هایش را در قالب كلام  در آورد و سپس با جابجا كردن كلمات ، مفاهیم جدیدی به وجود آورد . تمامی كشفیات نوع انسان به لطف وجود همین لایه مغز صورت گرفته است. این همان مغز منطقی و عقلانی است كه ما انتظار داریم همه افراد با بهره گیری ازاین قسمت ازمغز خود با ما رفتار كنند، اما حیف كه ما ساز و كار مغز خود را به درستی نمیشناسیم.
این سه لایه مغز رقابتی تنگا تنگ با یكدیگر دارند. دراثر تحریكات خارجی ، ابتدا مغز اولیه سعی میكند به آن پاسخ گوید.

برای مثال :اگر دست شما به شی ء داغ بخورد، سریع آن را به عقب میكشید، قبل از آن كه حتی فرصت فكر كردن را پیدا كنید . در این مورد ، مغز اولیه فرمان را  صادر كرده است و نیازی به دخالت لایه  های لمبیك  یا كورتیكال نبوده است و آنها حتی در جریان امر قرار نداشتند .

مثال دیگر هنگامی است  كه  در حال رانندگی از محل كار خود به منزل هستید ، در افكار خود غرق هستید و به انتخاب مسیر توجهی نمكنید ولی ناگهان خود را مقابل منزل خود می یابید این لایه لمبیك مغز شماست كه فعال شده است . چون این مسیر برای اوآشناست و شما هر روز این مسیر را طی میكنید ، فرمان صادر میكند ، دیگر نیازی به مشورت به لایه كورتیكال نیست و كورتیكال مشغول پاسخ گویی به سایر مشغله های ذهنی شماست . لیمبیك فرمان آنچه برای شما آشناست ، را صادرمیكند.

اجازه بدهید نمونه دیگری را در نظر بگیریم. در مثال بالا ، اگر بر حسب اتفاق  مسیر منزل شما راهبندان باشد ، كورتیكال به تكاپو میافتد تا راه  جدیدی برای رساندن شما به منزل پیدا كند و دیگر نمیتواند پاسخ گوی مشغله ذهنی شما باشد. تمامی نوآوری ها توسط این قسمت از مغز انجام میشود . كورتیكال تنها فرمان هایی را صادر میكند كه آن دو لایه دیگر مغز قادر به صدور آنها نیستند، یعنی این كه مشكلات را سانسور نمیكنند وبه كورتیكال گزارش میدهند.

آری، كورتیكال گرچه مغز عقلایی و منتطقی انسان هاست ، اما تعداد كمی از فرمان ها را صادر میكند. اما دریغا كه ما انسانها فكر میكنیم كه خود ما در درجه اول و افرادی كه با آنها در ارتباط هستیم، تنها از این بخش مغز خود استفاده میكنیم . چه اشتباه بزرگی!

اگر میدانستیم كه نظام تفكر، عملیات و رفتار های ما تا چه حد از ذخیره رفتاری گذشته مان فرمان میگیرد ( مغز اولیه و لمبیك ) و مغایر با آن چه كه ما منطق وعقل میشناسیم(مغز كورتیكال) است، انتظارات از خود و دیگران راتصحیح میكردیم و با واقعیت زیست شناسی  مغز تطبیق میدادیم.آن وقت متوجه میشدیم كه میتوانیم تا چه حد  خود و سایرین رابهتر بشناسیم ، انتظارات معقولی داشته باشیم و در نتیجه ارتباط های بهتری بر قرار میكردیم و راحت تر زندگی میكردیم.

آیا فكر كرده اید كه چرا هنرمندان نمیتوانند به راحتی با مهندسین فنی ارتباط خوبی برقرار كنند و چرا یكدیگر راخوب درك نمیكنند . زیرا یكی از نیمكره راست فرمان میگیرد و دیگری از نیمكره چپ ، به همین سادگی.

شناخت  چر خه های نیمكره های راست و چپ  مغز  و ارتباط آنها با هر یك از لایه های مغز كمك میكند تا انسان ها را بهتر بشناسیم ، بهتر آنها را درك كنیم ، دوستشان بداریم و با آنها به رقم برخی عكس العمل های غیرمنطقی شان ارتباط برقرار كنیم و از زندگی خویشتن لذت ببریم.

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir

 

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: دیدگاه مكاتب مختلف رفتاری در رابطه با مغز، لایه های مغز، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ دوشنبه 30 آبان 1390 ] [ 08:55 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری نرم افزار تمرکز تاتات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه روش های نظام مطالعه برتر تقویت حافظه فراموشی به عنوان یک اختلال تمرین تمرکز ویژگی های نیمکره های مغز برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه دانلود تندخوانی نرم افزار تست علمی نیمکره های مغزی وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری کلاس‌های آموزشی تندخوانی علل فراموشی و درمان آن دانلود نرم افزار EYE Q دانلود تندخوانی تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q تست نیمكره چپ یا راست مغز!! آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز عوارض و آفت مطالعه روش های مطالعه دانلود نرم افزار تندخوانی دانلود نرم‎افزار تندخوانی مطالعه محمدپور مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مطالعه صحیح محمدپور کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه آزمون انلاین نیمکره های مغز نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز تمرینات حافظه تاتات شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز فراموشی چیست؟ نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات محمدپور مطالعه صحیح تست آنلاین نیمکره های مغز تندخوانی تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! دانلود EYE Q تدریس خصوصی تندخوانی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت