تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز
یادداشت عوامل حواس‌پرتی

عوامل حواس‌پرتی هیچ گاه به صفر نمی‌رسند حتی اگر شما بهترین شیوه مطالعه را در پیش گرفته باشید. اکنون که شما روش مطالعه متمرکز را فرا گرفته‌اید و آن را به کار می‌بندید، ملاحظه می‌کنید که اگر چه حواس‌پرتی شما تا حد فوق العاده زیادی کم شده‌است، اما برخی از اوقات، افکار دیگری غیر از موضوع مطالعه به سراغ ذهن شما می‌آیند و حواستان را پرت می‌کنند. بهترین و مؤثرترین راه برای مقابله با این حواس‌پرتی باقیمانده، نوشتن آنها بر روی یک برگ کوچک کاغذ است. چرا؟ حتماً  بحث خلأ ذهنی و نوشتن را به خاطر دارید. دقیقاً به همان علت، باید حواس‌پرتی خود را یادداشت کنید.

مثالی بزنیم: شما در اوج مطالعه هستید، ناگهان به خاطر می‌آورید که امشب حتماً  باید به دوست خود تلفن بزنید. از این لحظه به بعد شما هر چقدر هم که سعی کنید فکر خود را به مطالعه متمرکز کنید، اندیشه تلفن کردن به دوستتان و این که “مبادا فراموش کنم”، ذهن شما را آشفته می‌کند و شما را آزار می‌دهد. در نتیجه شما از همان لحظه تمرکز حواس خود را از دست داده‌اید. اما اگر به محض آن که این اندیشه به ذهن شما راه یافت، آن را بر کاغذی می‌نوشتید، دیگر خیالتان راحت می‌شد و می‌توانستید به مطالعه متمرکز خود ادامه دهید. یادتان باشد که حواس‌پرتی را نیز مانند نکات مهم کتاب که فرا می‌گیرید و ثبت می‌کنید، باید جایی تخلیه کنید. اگر ننویسید و بگویید “باشد برای بعد”، “می دانم که یادم نمی‌رود”، و‌.. ‌. توانایی ذهنی خود را کم کرده‌اید.

هرچه در حین مطالعه به خاطرتان می‌آید و عامل مزاحم تلقی می‌شود، گوشه‌ای یادداشت کنید. این که باید نان بخرید، جزوه دوستتان را بدهید، دروس دیگری را مطالعه کنید و‌.. ‌.، همه را یادداشت کنید و بار ذهنی مربوط به آن را تخلیه کنید و با خیال راحت به مطالعه ادامه دهید.

 

ویژگیهای مکانی – سکوت

یکی از باورهای بسیار نادرست برخی از شما این است که برای تمرکز حواس داشتن باید در محیط، سکوت مطلق برقرار باشد. واقعیت این است که هر چه محیطی ساکت‌تر باشد، برای تمرکز حواس بهتر است و ما محیطی را برای مطالعه انتخاب می‌کنیم که سر و صدای کمتری داشته باشد اما به هیچ عنوان در جستجوی محیطی نیستیم که سکوت مطلق بر آن حکمفرما باشد.

سکوت، نسبی است. سر و صدای محیطهای مختلف با هم متفاوت است. بهترین مکان برای مطالعه جایی است که سر و صدا در آن از بقیه جاهای موجود کمتر باشد. مثلاً شما اکنون می‌خواهید مطالعه کنید و تنها مکانی که در اختیار دارید، اتاقی است که در آن تلویزیون روشن است. مسلماً این محیط ایده آل نیست اما شما در دورترین نقطه اتاق از تلویزیون و پشت به آن می‌نشینید و مطالعه می‌کنید. در این حالت شما از بهترین شرایط ممکن برای مطالعه استفاده کرده‌اید. یک نکته دیگر را هم بگوییم: اساساً مطالعه در جای کاملاً ساکت غلط است.

شما این گونه به محیط بسیار ساکت عادت می‌کنید و شرطی می‌شوید که فقط در چنین مکانهایی مطالعه کنید. آن وقت در محیطهای دیگر با کوچکترین سر و صدایی تمرکز حواس شما به هم می‌ریزد و ایجاد تمرکز دوباره برایتان بسیار مشکل است. به همین خاطر است که ما چندان مطالعه در کتابخانه را توصیه نمی‌کنیم. کتابخانه محیطی است کاملاً ساکت که ما معمولاً چنین شرایط آرمانی را در منزل نداریم و همیشه هم نمی‌توانیم برای مطالعه به کتابخانه مراجعه کنیم. در محیط منزل، در محیط مدرسه و دانشگاه، در محیط کار، هر جا که هستید نسبتاً ساکت‌ترین جا را انتخاب کنید.

 

ویژگیهای مکانی – نظم

اخیراً ژاپنیها تحقیقات جالبی را روی یک گروه هزار نفری انجام داده‌اند. کودکان ده ساله‌ای که از بهره هوشی، استعداد و توانایی ذهنی نسبتاً یکسانی برخوردار بوده‌اند. هر یک از این کودکان در محیط متفاوتی از دیگران قرار گرفتند. محیط مطالعه نفر اول بسیار درهم ریخته و شلوغ بود. اتاق نفر دوم آشفتگی نسبتاً کمتری داشت. اتاق نفر سوم نسبت به نفر دوم کمی منظمتر و با وسایل کمتری بود و به همین ترتیب تا نفر هزارم که اتاقی بسیار منظم، مرتب و با حداقل وسایل داشت. کتاب یکسانی را به همه دادند و به هر یک فرصتی مناسب برای مطالعه در اتاقهای مخصوص داده شد. بعد از پایان زمان تحقیق، بررسی نتیجه‌ها بسیار جالب بود: میزان مطالعه، بازدهی، میزان به خاطر سپاری و تمرکز با میزان نظم و ترتیب اتاقها نسبت مستقیم داشت یعنی هر چه فردی در اتاق با اسباب و وسایل کمتر، مرتب‌تر و منظم‌تر قرار گرفته بود، بازدهی کمی و کیفی بیشتری را در مطالعه خود نشان می‌داد.

بنابراین برای مطالعه مؤثرتر و مفیدتر، هرچه می‌توانید در محیطی با وسایل و اسباب کمتر و منظم‌تر و مرتب‌تر قرار گیرید. “شاکتی گواین” در کتاب “بازتابهای نور” خود می‌گوید: “هر وضعیت درونی، انعکاس بیرونی و محیطی دارد و هر وضعیت محیطی بازتاب درونی” یعنی وضعیت منظم پیرامون شما به نظم فکری و درونی شما کمک می‌کند. قبل از مطالعه، دو سه دقیقه هم که شده، به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه خود بپردازید و این مسأله را جدی بگیرید.

 

ویژگیهای مکانی – مطالعه در پارک

اگر چه پارک، فضایی طبیعی و مناسب برای مطالعه به نظر می‌رسد و خیلی از شما از آن به عنوان مکان مطالعه استفاده می‌کنید، باید بگوییم که پارک برای مطالعه محیطی کاملاً نامناسب است. پارک دارای عوامل حواس‌پرتی فراوان است. رفت و آمد افراد، بازی و سر و صدای بچه‌ها، مناظر زیبا و‌.. ‌. همه و همه به هنگام مطالعه به سراغ ما می‌آیند و حواس ما را پرت می‌کنند. ضمن آن که ما در کودکی شرطی شده‌ایم که پارک جای بازی یا جای استراحت است و همین زمینه ذهنی قبلی مانع از تمرکز حواس کافی بر مطالعه می‌شود. شاید این که شما در پارک به هنگام مطالعه زود خوابتان می‌گیرد یا متوجه و غرق بازی بچه‌ها می‌شوید، علت همین زمینه ذهنی باشد. نکته دیگر این که طبیعت، همیشه تفکر برانگیز است و شما در پارک با مظاهر طبیعی زیادی روبرو می‌شوید که ذهن شما به سرعت درگیر آنها شده، بر آنها متمرکز می‌شود و در نتیجه حواس شما از موضوع مطالعه پرت می‌شود.

 

مطالعه به محض نشستن

پس از آن که در مکان مطالعه خود قرار گرفتید فوراً مطالعه را شروع کنید و به هیچ عنوان به کارهای دیگر نپردازید. بعضی‌ها وقتی پشت میز مطالعه می‌نشینند یا کتاب را باز می‌کنند، شروع می‌کنند به ورق زدن کتاب، فراهم کردن کاغذ و کارهای جانبی دیگر. اگر نشستن برای مطالعه طولانی شود و مطالعه‌ای صورت نگیرد و شما خود را با کارهای جانبی یا افکار درونی مشغول کنید، برای پرورش تمرکز حواس در شما بسیار بد است. عادت کنید همه آنچه را که برای مطالعه نیاز دارید ابتدا فراهم کنید و هر کار متفرقه‌ای را که دارید قبل از مطالعه انجام دهید و پس از این که نشستید، فوراً مطالعه را آغاز کنید.

این گونه شما ذهن خود را شرطی کرده‌اید که تا نشستید و کتاب را در دست گرفتید، فوراً فرا بگیرید.


برچسب ها: عوامل مهم حواس‌پرتی در مطالعه،
[ پنجشنبه 5 خرداد 1390 ] [ 12:31 ب.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
علاقه مند کردن بچه ها به کتاب دانلود نرم افزار EYE Q ویژگی های نیمکره های مغز کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز فراموشی چیست؟ تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری روش های مطالعه عوارض و آفت مطالعه محمدپور مطالعه صحیح بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری مطالعه محمدپور آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری نرم افزار تمرکز تاتات تست علمی نیمکره های مغزی نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز فراموشی به عنوان یک اختلال تندخوانی تمرین تمرکز تمرینات حافظه تاتات شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه دانلود EYE Q کلاس‌های آموزشی تندخوانی تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری تدریس خصوصی تندخوانی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز علل فراموشی و درمان آن روش های نظام مطالعه برتر نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری تقویت حافظه آزمون انلاین نیمکره های مغز تست آنلاین نیمکره های مغز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q تست نیمكره چپ یا راست مغز!! روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز مطالعه صحیح محمدپور دانلود نرم‎افزار تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه دانلود تندخوانی نرم افزار آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز دانلود تندخوانی برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید دانلود نرم افزار تندخوانی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت