تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

پنج آسیبی كه در مطالعه سبب كند خوانی ما میشود عبارتند از:

1- کلمه خوانی :

از ابتدا به ما آموزش داده‌اند که کلمه کلمه بخوانیم. ایرانیان تنها 2 دقیقه در روز مطالعه می‌کنند ! برخی حتی اصلاً مطالعه نمی کنند ! علت این بی‌انگیزگی این است که همیشه به ما گفته‌اند بخوانید و هیچ وقت نگفته‌اند چگونه بخوانید که سریعتر بخوانید و بهتر یاد بگیرید و برای مدت بیشتری آن اطلاعات را نگه دارید و راحتتر یاد‌آوری کنید .

کلمه خوانی هم سرعت مطالعه را کم می‌کند و هم میزان درک را پایین می‌آورد، اگر کلمه خوانی تبدیل به جمله خوانی یا عبارت خوانی شود نه تنها سرعت بالا می‌رود بلکه درک نیز بیشتر می‌شود.

این عقیده که خواندن کلمه کلمه درک را زیاد می‌کند دقیقاً عکس واقعیت است زیرا مغز با معنی کلمات کار دارد و کلمات نیز در جمله نمود دارند، همین الان که این مطلب را مطالعه می‌کنید مغز شما با کلمات کاری ندارد بلکه جملات را معنی می‌کند . اگر قرار باشد مغز روی تک تک کلمات فکر کند :

اول اینكه بعضی از کلمات را درک نمی‌کند زیرا در جمله معنی دارند.

دوم اینكه میزان درک پایین می‌آید .

2- خواندن با صدا بلند ( بلند خوانی ) :

دومین علت کند خوانی، خواندن با صدا یا بلند خوانی است، کسی که با صدای بلند می‌خواند حتی اگر با نهایت سرعت هم بخواند نمیتواند بیشتر از 300 کلمه در دقیقه بخواند زیرا سیستم گفتاری ما برای افزایش سرعت محدودیت دارد اما اگر این بلند خواندن به صامت خوانی یا چشم خوانی ( با حرکت چشم ) تبدیل شود هم سرعت بالا می‌رود و هم درک مطلب بیشتر می‌شود .

عده‌ای می‌گویند اگر ما ابتدا بلند بخوانیم بعد با گوشهایمان بشنویم بهتر یاد می‌گیریم اما این عقیده کاملاً اشتباه است. البته بلند خوانی در مرحله مرور که بعدها در مورد آن صحبت می‌کنیم وجود دارد اما در مرحله خواندن باعث افت سرعت و یادگیری می‌شود .

متاسفانه عده‌ای عادت به بلند خواندن دارند و این عادت غلطی است ما می‌خواهیم عادت صحیح صامت خوانی را جایگزین کنیم تا بهروری مطالعه بالا برود برخی دیگر درون خوانی یا لب خوانی می‌کنند که این هم به شدت تمرکز را از بین می‌برد و سرعت مطالعه را کم می‌کند.

3- برگشت غیر ارادی چشم به عقب :

سومین علت کند خوانی برگشت غیر ارادی چشم به عقب است . خیلی وقت ها شما مشغول مطالعه مطلبی هستید اما گاهی اوقات چشم به صورت ناخود‌آگاه بر می‌گردد و چند کلمه عقب‌تر را نگاه می‌کند و این از اختیار و اراده شما خارج است و به صورت ناخود‌آگاه رخ می‌دهد  راه چاره این مشکل خط بردن زیر جملات با انگشت یا خط بر است.

زمانی که سرعت خواندن بالا می‌رود خط بردن باعث جلوگیری از برگشت غیر ارادی چشم به عقب می‌شود به این طریق که خط بَر یا انگشت زیر کلمه‌ای خواهد بود که در حال خواندن آن هستید و چشم آن کلمات را دنبال می‌کند و به سمت جلو هدایت می‌شوید و از مشکل برگشت غیر ارادی چشم به عقب جلوگیری می‌شود .

4- سرگردانی چشم بین خطوط:

چهارمین دلیل کند خوانی سرگردانی چشم بین خطوط است. گاهی اوقات پیش می‌آید که در حین مطالعه زمانی که مطلبی را می‌خوانید، خط مورد نظر را گم می‌کنید و چشم بین خطوط سرگردان می‌شود، یا خط تکراری را می‌بینید و یا یک خط بالاتر یا یک خط پایین‌تر را نگاه می‌کنید و چشم بین خطوط سرگردان می‌شود برای رفع مشکل گم کردن خط نیز مانند مشکل برگشت غیر ارادی چشم به عقب از حرکت انگشت یا خط‌بر استفاده می‌شود با این روش به جز افزایش یادگیری، سرعت تمرکزتان نیز افزایش می‌یابد.

5- مکث طولانی چشم بر روی کلمات:

پنجمین علت کند خوانی مکث طولانی چشم بر روی کلمات است . چشم به طور متوسط یک چهارم ثانیه روی هر کلمه مکث می‌کند یعنی در هر ثانیه 4 کلمه و در هر دقیقه 240 کلمه، در حالی که تجربه نشان داده اکثر افراد برای اولین بار که سرعت خواندنشان را اندازگیری می‌کنند کمتر به 240 کلمه می‌رسند . علت این امر همان موانعی است که گفته شد : کلمه خوانی - بلند خوانی - لب خوانی - برگشت غیرارادی چشم به عقب - سرگردانی چشم بین خطوط و مکث طولانی به همین دلایل سرعت معمولا کمتر از 240 کلمه است . این مکث را نمی توان از بین برد اما می‌توان زمان آن را کوتاه کرد حتی به جایی که در دقیقه 600-700 کلمه به بالا رسید .

این مشکل را نیز با استفاده از خط بر به راحتی می‌توان حل کرد . در ابتدا امکان دارد سرعتتان پایین باشد اما اندک اندک سرعتتان افزایش می‌یابد .

مکث طولانی مدت بر روی چشم بر روی کلمات علاوه بر کاهش سرعت مطالعه باعث خستگی چشم می‌شود و ادامه مطالعه را به خطر می‌اندازد . شما خیلی از اوقات تجربه کرده‌اید که خوابتان نمی‌آید اما با در دست گرفتن یک کتاب و مطالعه‌ای اندک خوابتان می‌گیرد مثل اینکه قرص خواب آور خورده‌اید یکی از دلایل این امر مکث طولانی روی کلمات و کند خوانی است

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir


برچسب ها: پنج آسیبی که در مطالعه باید بشناسیم، مطالعه صحیح محمدپور، آموزش تخصصی مطالعه صحیح و تند خوانی، آسیب‎های مطالعه محمدپور، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ شنبه 18 شهریور 1391 ] [ 09:41 ق.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
تدریس خصوصی تندخوانی تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری دانلود تندخوانی آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز دانلود نرم‎افزار تندخوانی Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز عوارض و آفت مطالعه نرم افزار تمرکز تاتات دانلود نرم افزار EYE Q تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه محمدپور مطالعه صحیح تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! تندخوانی تست آنلاین نیمکره های مغز فراموشی چیست؟ نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه علل فراموشی و درمان آن دانلود تندخوانی نرم افزار روش های مطالعه آزمون انلاین نیمکره های مغز شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری مطالعه صحیح محمدپور مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری کلاس‌های آموزشی تندخوانی تقویت حافظه بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز فراموشی به عنوان یک اختلال مطالعه محمدپور دانلود EYE Q علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه روش های نظام مطالعه برتر ویژگی های نیمکره های مغز کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز تست علمی نیمکره های مغزی تمرینات حافظه تاتات دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q تست نیمكره چپ یا راست مغز!! دانلود نرم افزار تندخوانی تمرین تمرکز
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت