تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

در این مقاله با روش PQRST‌ که مخفف 5 عنوان در زبان لاتین است آشنا می‌شوید. هدف از این روش یادگیری بدون فراموشی است.

معرفی روش مطالعه PQRST‌

روش مطالعه PQRST

"Preview" مرور اجمالی- "Question" سوال- "Read" خواندن- "Self-recitation" تلقین و تکرار "Test" آزمون

P) مرحله مرور اجمالی: در اولین گام مطالعه، مروری اجمالی بر کل مطالب مورد مطالعه کنید تا از موضوع‌های اصلی آن تصوری پیدا کنید. این کار را می‌توان با خواندن رئوس مطالب و سپس گفتارهای اصلی و تصاویر و عکس‌های آن انجام داد. مهمترین جنبه مرحله مرور اجمالی این است که می‌توان خلاصه مطالب را در پایان هر فصل به دقت خواند و در مورد هر یک از نکاتی که در این خلاصه آمده است تامل کرد. خواه ناخواه به ذهنتان خطور می‌کند که باید پس از خواندن مطالب جواب را پیدا کرده باشید و دستاورد این مرحله، به دست آوردن دید کلی نسبت به عناوین فصل‌ها و نحوه سازماندهی آنهاست.

Q) مرحله پرسش کردن: عناوین اصلی مطالب را به یک یا چند پرسش تبدیل کنید؛ پرسش‌هایی که با خواندن آن گفتارها، به پاسخ آنها دست می‌یابید. باید از خود بپرسید: "مطالب عمده‌ای که مولف می‌خواهد در این گفتار بیان کند، چیست؟"

R) مرحله خواندن در این مرحله، گفتار مورد نظر را با دقت به معنای آن بخوانید و بکوشید جواب پرسش‌هایی را که در مرحله Q مطرح کرده بودید بیابید، لذا باید در مورد آنچه که در دست مطالعه دارید تامل کنید و آن را به مطالب دیگری که می‌دانید ارتباط دهید. پس می‌توان واژه‌ها یا عبارات کلیدی را در متن علامت زد. اصولا می‌بایست 10 الی 15 درصد متن را علامت زد زیرا در این مرحله، هدف این است که واژه‌ها یا مطالب اصلی متن مشخص شود تا بعد بتوانید آنها را مرور کنید. تا وقتی تمام گفتار و مطالب کلیدی آن را نخوانده‌اید یادداشت برندارید این کار کمک می‌کند اهمیت نسبی هر نکته را دریابید.

S) مرحله تلقین و تکرار: پس از به پایان رساندن مطالعه مطالب بکوشید تا نکات عمده آن را به یاد آورید و اطلاعاتی را که در آن مطرح شده است از حفظ بیان کنید، درس پس دادن به خود، روش بسیار موثری برای تثبیت مطالب در حافظه است. مطالب را به زبان خودتان بیان کنید و اطلاعات مطرح شده را از حفظ بگویید. در نبود افراد بهتر است با صدای بلند این کار را انجام دهید اما اگر افراد دیگری هم حضور دارند می توانید این کار را در ذهنتان انجام دهید. مطلب را با متن مقابله کنید تا مطمئن شوید که آنها را درست و کامل به یاد آورده‌اید. با تکرار یا از برکردن مطالب، متوجه می‌شوید که چه چیزهایی را به خاطر نسپرده‌اید. این کار به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را در ذهن خود سازماندهی کنید. پس از آنکه گفتار اولی به پایان رسید می‌توانید به گفتار بعدی بپردازید و باز هم مراحل Q,R,S را در مورد آن به کار بندید. همین روش را تا پایان گفتارهای یک فصل اعمال کنید.

T) مرحله آزمون: پس از پایان مطالعه یک فصل، باید از خودتان امتحان بگیرید و کل مطالب فصل را مرور کنید. بنابراین یادداشت‌های خود را دوره کنید و ببینید که آیا نکات اصلی را به یاد می‌آورید یا نه؟ بکوشید تا دریابید که مطالب مختلف فصل‌ها چه ارتباطی با هم دارند؟ در مرحله T ممکن است برای یافتن مطالب و نکات کلیدی به کل فصل مراجعه کنید و در این مرحله باید خلاصه فصل‌ها را بخوانید، همچنین به هر مدخلی جزئیات بیشتری بیفزائید. مرحله T را نباید به شب امتحان موکول کرد، بهترین زمان برای اولین مرور هر فصل، بلافاصله پس از خواندن آن است.

پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که روش PQRST بسیار مفید بوده است، به گونه‌ای که بر روخوانی ساده مطالب فصل، از ابتدا تا انتها ارجحیت دارد، مرحله تلقین و تکرار در این روش بسیار مهم است. به جای چند بار خواندن مطالب بخش عمده زمان مطالعه را برای حفظ کردن فعالانه مطالب صرف کنید. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، خواندن دقیق خلاصه مطالب هر فصل، پیش از خواندن آن، بهره‌وری مطالعه را بسیار بیشتر می‌کند. خواندن خلاصه هر فصل سبب می شود که کل مطالب آن در ذهن سازماندهی شود. حتی اگر نخواهید از تمام مراحل روش PQRST پیروی کنید خوب است به اهمیت تلقین و تکرار و خواندن خلاصه مطلب فصل برای ورود به مطلب توجه خاصی مبذول کنید.

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایت

Studypro.ir

برچسب ها: معرفی روش مطالعه PQRST‌، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ چهارشنبه 27 شهریور 1392 ] [ 06:54 ب.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
تدریس خصوصی تندخوانی مطالعه محمدپور تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری دانلود EYE Q تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه روش های مطالعه تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه دانلود تندخوانی نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات دانلود نرم افزار تندخوانی روش های نظام مطالعه برتر عوارض و آفت مطالعه مطالعه صحیح محمدپور Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری تست علمی نیمکره های مغزی تندخوانی آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری علل فراموشی و درمان آن وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری تمرینات حافظه تاتات کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه تست نیمكره چپ یا راست مغز!! فراموشی به عنوان یک اختلال تست آنلاین نیمکره های مغز کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز دانلود تندخوانی نرم افزار تمرین تمرکز تقویت حافظه دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی محمدپور مطالعه صحیح دانلود نرم‎افزار تندخوانی برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز علاقه مند کردن بچه ها به کتاب علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! کلاس‌های آموزشی تندخوانی دانلود نرم افزار EYE Q ویژگی های نیمکره های مغز فراموشی چیست؟ آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز آزمون انلاین نیمکره های مغز نرم افزار تمرکز تاتات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت