تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری

وبلاگ تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری
اصول صحیح مطالعه، فنون تندخوانی، تکنیک‎های تقویت حافظه، روش‎های تقویت تمرکز

در مقاله قبل خواندید

شناخت سبک‌های یادگیری

پیدا کردن سبک یادگیری کار چندان مشکلی نیست. در واقع هیچ کس بهتر از خود فرد نمی‌تواند سبک یادگیری خود را پیدا کند‌. هر یک از گروه دیداری‌ها، شنیداری‌ها و حسی حرکتی‌ها ویژگی‌هایی را دارند که با شناسایی آن می‌توانید سبک یادگیری خود را پیدا کنید. زمانی یادگیری بهتر در ما شکل می‌گیرد که آموزش ما، با سبک یادگیرمان تطابق داشته باشد. در نظر داشته باشید ما همیشه در یادگیری و درک پیرامون خود، تلفیقی از این سه سبک را به کار می‌بریم و یکی از این سبک‌ها در ما غالب است و مهم‌تر آنکه سبک‌های یادگیری نسبت به هم مزیت یا ارجحیتی ندارند و فقط یک ویژگی در ما می‌باشند. ما با هر سبکی که باشیم می‌توانیم با تمرین و ممارست سبک دیگر را در خود تقویت کنیم.

Ø      ویژگی افراد با سبک یادگیری شنیداری

یادگیرندگان شنیداری اطلاعاتی را که از طریق شنیدن دریافت کرده‌اند بهتر به خاطر می‌آورند. اطلاعاتی را که شنیداری هستند در قطعه‌های گیجگاهی در بخش‌های کناری مغز پردازش و ذخیره می‌شوند این گروه در حدود 20 تا 30 درصد فراگیرندگان را شامل می‌شوند. این افراد با سبک قدیمی مدارس و معلمان، که آموزش از طریق سخنوری است بیش‌تر سازگاری دارند.

هر چند لازم است یادآور شویم که حتی این گروه نیز در روش سخنرانی مستقیم از نظر فکری بعد از 15 تا 20 دقیقه که از سخنرانی می‌گذرد دچار افت ذهنی می‌شوند. این مقدار برای نوجوانان حدود 10 دقیقه برآورد شده است.

شنیداری‌ها به گفتار ما توجه دارند. به تحسین‌ها، تقدیرها، تشکرها، به موسیقی و خوش آهنگی صدا واکنش نشان می‌دهند. با شنیداری‌ها کمی آرام‌تر از دیداری‌ها صحبت کنید اما مراقب باشید که خیلی هم آرام نشوید. خلاصه نکنید، اما شرح و تفسیر فراوان هم ندهید. یک « آفرین » برای یک شنیداری هزار مرتبه بیشتر از « یک شاخه گل » می‌ارزد. به گفتار شنیداری‌ها بیش از بقیه گوش دهید. فرد شنیداری خوش سخن است. آنها سرکلاس یاد می گیرند. در کلاسی که استادش خوب حرف بزند، خوب یاد می گیرند. یادگیرشان از راه گوش رخ می‌دهد. شنیده‌ها برایشان کفایت می‌کند حتی زمانی که به استاد نگاه نکنند بازهم تک تک جملات استاد را درک کرده به خاطر می‌سپارند. لزومی نمی‌بینند که هنگام صحبت استاد (مانند دیداری‌ها) چهره معلم را ببینند، در واقع نیاز اطلاعاتی او در لایه صدا به اتمام می‌رسد. یادگیرینده شنیداری شیفته‌ی اطلاعاتی است که از طریق ابزارهای شنیداری به او عرضه می شود. اگر انسان‌های شنیداری جرأت داشتند حتی آرزو می‌کردند به جای چشم هم یک گوش و دهان اضافه داشتند تا می‌توانستند تمام جها ن را بشنوند و راجع به آن تا ابد صحبت کنند.

اگر برای یک انسان شنیداری ساعت‌ها اخم کنید شاید چندان متوجه ناراحتی شما نشود اما باگفتن یک کلمه اعتراض آمیز خواهید دید او سر بلند خواهد کرد و متوجه شما خواهد شد. اگر یک همکلاسی شنیداری دارید مطمئن باشید که تنوع دستگاه ضبط و پخش صوت و نوارهای موزیک و سخنرانی درخانه‌ی او بیش از حد معمول است. او در سر و صدا زندگی می‌کند و در واقع با سر و صدا زندگی می کند و انسانی است که می‌تواند از روی لحن و تن صدای شما به اعماق وجودتان نفوذ کند و تمام افکارتان را بخواند. در صحبت کردن احتمالاً از جمله‌هایی شبه به اینها بیشتر استفاده می‌کنند: صدای خیلی قشنگی داره،این صدا رو شنیدی؟، خیلی بلند و واضح می‌یاد و عبارات و کلماتی که بیشتر بر صدا تأکید دارد.

به طور خلاصه شنیداری‌ها:

-        آهنگ و تن صدا را به خوبی تشخیص می‌دهند.

-        به سخنرانی خوب گوش می‌دهند و از این طریق یاد می‌گیرند.

-        برای به خاطرسپاری اطلاعات آنها را با صداهای ویژه درهم می‌آمیزند.

-        ترجیح می‌دهند مطالب را با صدای بلند بخوانند.

-        در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا تمرکز خود را از دست می‌دهند.

-        برای به خاطرسپاری مطالب درسی، روخوانی مکرر با صدای بلند را انتخاب می‌کنند.

-        تمایل دارند با اصوات و موسیقی سر و کار داشته باشند.

-        به جای یادداشت‌برداری برای یادگیری بیشتر، به حفظ صوت تأکید دارند. 

اگر سبک یادگیری شما شنیداری باشد، استفاده از این روش‌ها به یادگیری بیشتر شما کمک می‌کند:

-       در یادگیری از صدا و ریتم بیشتر استفاده کنید. البته نه به این معنی که هنگام مطالعه، موسیقی گوش کنید، بلکه تا جایی که ممکن است به مطالبی که می‌خوانید، وزن و آهنگ بدهید.

-        دادن وزن و آهنگ و ساختن شعرهای کوتاه با مطالب، به شما در حفظ کردن آنها بسیار کمک می کند.

-       می‌توانید درس را با صدای خودتان ضبط کنید و برای مرور درس‌ها، صدای خودتان را بشنوید.

-       در هنگام یادگیری مثلاً در کلاس درس به احساسات خودتان در موقع شنیدن صدا توجه کنید، در نتیجه موقع یادآوری، آن مطلب را بهتر به خاطر می‌آورید.

می‌توانید در پست بعد سبک یادگیری حسی-حرکتی‌ها را دنبال کنید

برای دسترسی به مقالات بیشتر و همچنین امکانات آموزشی جدید به سایت مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری مراجعه کنید.

آدرس و لینک سایتبرچسب ها: شناخت سبک‌های یادگیری بخش دوم شنیداری‌ها، Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری، آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری، کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه، کلاس‌های آموزشی تندخوانی، کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه، تدریس خصوصی تندخوانی، تدریس خصوصی تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، مقالات شیوه صحیح مطالعه، مقالات تندخوانی، مقالات تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز، ابزارهای آموزشی شیوه صحیح مطالعه، ابزارهای آموزشی تندخوانی، ابزارهای آموزشی تقویت حافظه و تمرکز، تمرینات کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه، تمرینات کاربردی تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت، تمرینات کاربردی تقویت تمرکز، تمرینات کاربردی تقویت هوش، خلاصه نویسی و یادداشت برداری، طرح شبکه‌ای، آموزش تخصصی مهارت‌های تندخوانی، آموزش تخصصی مهارت‌های تقویت حافظه و تمرکز،
[ جمعه 1 شهریور 1392 ] [ 11:02 ب.ظ ] [ حمید محمد پور ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

همه چیز درباره مطالعه و تندخوانی
یک وبلاگ فوق العاده و استثنایی که بسادگی می‎توانید، مقاله،نرم‎افزار، فیلم، عکس، کتاب، پاورپینت، سرگرمی، بازی‎های هوش و تمرکز، آزمون‎های محبوب و مورد علاقه خود در زمینه مهارت‎های مطالعه و یادگیری را مشاهده و دریافت کنید.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابر برچسب ها
علاقه مند کردن بچه ها به کتاب محمدپور دانلود EYE Q تست نیمكره چپ یا راست مغز!! مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری آزمون نیمکره‌های چپ و راست مغز نرم افزار تندخوانی و تقویت حافظه تاتات کلاس‌های آموزشی شیوه صحیح مطالعه مطالعه صحیح محمدپور تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه شناخت و توصیه هایی جهت تقویت نیمکره های مغز برای انجام آزمون انلاین نیمکره های مغز در اینجا کلیک کنید تکنیک‌های تقویت حافظه و تمرکز آزمون انلاین نیمکره های مغز Stydypro.ir مرجع تخصصی مهارت‌های مطالعه ویادگیری کلاس‌های آموزشی تقویت حافظه و تمرکز تقویت حافظه کلاس‌های آموزشی تندخوانی تست علمی نیمکره های مغزی تنفس صحیح و تاثیر آن بر افزایش تمرکز و مطالعه تست فعال بودن نیمكره چپ یا راست مغز!! تن آرامی ( ریلکسیشن) قبل از مطالعه نرم افزار تمرکز تاتات ویژگی های نیمکره های مغز دانلود نرم‎افزار تندخوانی روشهای ذهنی دیگر برای بالا بردن تمرکز وبلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری دانلود نرم‎افزار تندخوانی EYE Q نرم افزار کاربردی تقویت تمرکز تندخوانی روش های نظام مطالعه برتر تست آنلاین نیمکره های مغز دانلود تندخوانی نرم افزار تدریس خصوصی شیوه صحیح مطالعه و تندخوانی علاقه مند کردن بچه ها به کتاب تدریس خصوصی تندخوانی دانلود نرم افزار تندخوانی دانلود نرم افزار EYE Q آموزش تخصصی مهارت‌های مطالعه و یادگیری روش های مطالعه نرم افزار کاربردی برای حداکثر سازی سرعت مطالعه تمرینات حافظه تاتات مطالعه محمدپور فراموشی چیست؟ علل فراموشی و درمان آن تمرین تمرکز دانلود تندخوانی بلاگ تخصصی مطالعه و یادگیری عوارض و آفت مطالعه محمدپور مطالعه صحیح فراموشی به عنوان یک اختلال
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

IranSkin go Up
بک لینک طراحی سایت